„Вече 15 години чуваме аргументи как нищо не може да се направи или по скоро трябва да се направи нещо, но не е точно това, но трябва след това да го обсъдим, после трябва да видим, после ако можем да питаме“, каза пред бТВ служебният министър на правосъдието Крум Зарков в отговор на въпрос какви са аргументите срещу механизма за разследване на главния прокурор.
„Този закон трябва да гарантира ефективно наказателно преследване, за който и да било, в това число и за главния прокурор, ако има данни за това. Самата комисия започва тържествено. Хората бяха поканили много видни гости, имаше представители на посолство, председателят на комисията Вежди Рашидов откри заседанието. Действително беше много впечатляващо. Но 5 часа по-късно в крайна сметка нищо не се случи или ако мога да използвам един популярен израз – много им се искаше на някои депутати, но нямаха желание“, коментира правосъдният министър.
Той напомни, че държавата ни беше осъдена за първи път заради липсата на този механизъм през 2009 г. в Европейския съд.
„В интерес на истината аз подписвам всеки ден като министър на правосъдието предложение да плащаме обезщетение на български граждани, които не са могли да реализират правата си в България и са го направили в Страсбург. Стотици хиляди лева плащаме“, подчерта Зарков.
„Мисля, че 15 години са предостатъчно. Има много добър проект според мен на масата. Той може би може да бъде подробен, може би ще го пратят в Конституционния съд на проверка, няма нищо лошо в това. Нека да напреднем с този дебат, нека не въртим в порочния кръг непрекъснато и нека не се залъгваме“, призова Крум Зарков.
Зарков смята и за странно защо въпросите около съдебната реформа не се придвижват напред.
"Не е обяснимо, ако слушаме декларациите на политическите сили – съдебната реформа, законите по ПВУ са приоритет, механизмът за разследване на главния прокурор. При всеки случай всички тези думи спират в момента, в който трябва да се произведат действия, които не са зрелищни арести или фейсбук група за протест. Министерство на правосъдието гради закон, Народното събрание го приема, отхвърля, преправя", според него е начинът нещата да се случат.
"Вместо това, виждаме театър. Начинът, по който завърши вчерашното заседание на Правна комисия, за мен е дълбоко неудовлетворителен", посочи правосъдният министър.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес