Да бъде възстановен Съветът за криминологически изследвания в Министерството на правосъдието е един от основните приоритети на служебния министър Крум Зарков.
„България е единствената страна в ЕС, в която не функционира такъв съвет. Ефективното противодействие на престъпността е абсолютно невъзможно без анализите на корените на тази престъпност. Паралелно с реформата на правоохранителните и правоприлагащите органи, трябва да създадем място, където научно да бъде подобряван наказателният закон“, каза Зарков. И подчерта, че по отношение на липсата на научна основа на наказателната политика на държавата всеки забавен ден се измерва с жертви. „Твърдо сме решени да задействаме този съвет“, каза министърът, цитиран от ЛЕКС.
Както е известно, преди години имаше Съветът за криминологически изследвания в прокуратурата и Съвет за криминологични изследвания към министъра на правосъдието, но и двете структури отдавна са закрити.
Зарков представи екипа си. Както „Лекс“ писа, в него влиза следователят и бивш служебен министър на правосъдието Мария Павлова, която ще отговаря за пенитенциарната система. Зарков обяви, че част от екипа му ще са и двама от заместниците на предшественичката му Надежда Йорданова – съдията от Върховния административен съд Юлия Ковачева и съдията от Софийския градски съд Емил Дечев. Дечев ще отговаря за българското гражданство, а Ковачева – за Съвета по законодателството.
Доц. Мирослава Манолова е началник на кабинета на Зарков. Преподавателката в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е и дългогодишен експерт по законодателството в Народното събрание.
Юлия Ковачева ще е отговорна за един от основните приоритети на МП по време на служебното правителство – изготвянето на проектите на закони, които се изискват по Плана за възстановяване и устойчивост.
„България се е ангажирала много от тях да бъдат приети до края на годината. Народното събрание ще бъде конституирано в края на октомври и нашата работа е подготвим нещата така, че политическите сътресения да не се отразят на темпото на изпълнение на плана, защото тези закони се отразяват на втория транш по него от 700 млн. евро“, обясни Зарков.
Друг от приоритетите му ще е осигуряването на сграда за европейските делегирани прокурори, която да бъде предоставена на Висшия съдебен съвет (ВСС) от Министерския съвет. Днес влязоха в сила измененията в Закона за съдебната власт, които им осигуряват повече самостоятелност с тяхна сграда, регистратура и администрация. „ВСС също има работа, която да свърши – да определи нивото на разпоредител с бюджета на структурата на европейските прокурори, да се обособят длъжности за съдебни служители“, каза Зарков, който вече разговаря по въпроса с българския европрокурор Теодора Георгиева, а му предстои среща и с представляващия ВСС Боян Магдалинчев.
Зарков посочи, че трябва да приоритетно да бъде обявена и нова обществена поръчка за строителството на нов затвор, чието изграждане се финансира по норвежския механизъм. Предишната се провали, а сега и всички цени драстично се повишиха. „За да гарантираме сигурност на тази поръчка, ще осигурим пълна прозрачност до документите и ще поискаме ДАНС да изпрати свой представител в комисията за оценяване на документите“, каза министър Зарков. Той посочи, че продължава диалогът със синдикатите в затворите, които са недоволни от увеличението на възнагражденията им и че се надява скоро да има добра новина.
По думите му МП ще има и задачи във връзка с присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Крум Зарков
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес