Конституционният съд обяви за противоконституционни законовите разпоредби, които даваха възможност на партиите да получават дарения без лимит от физически и юридически лица.
Промяната беше въведена през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета за 2019 година, а съдът беше сезиран от президента Румен Радев.
Промените бяха направени в рамките на спор в 44-тото Народно събрание около партийните субсидии. Депутатите първо приеха цената на един глас да стане един лев, а след това въведоха и безлимитното даряване. Впоследствие цената на глас стана 8 лева, но текстът за дарения без ограничение остана.
От решението на Конституционния съд, което е взето единодушно, става ясно, че проблемът е в липсата на таван за даренията и във възможността пари да бъдат дарявани и от фирми с държавно участие.
"Системата на финансиране трябва да гарантира, че всички партии са в състояние да се съревновават при равни възможности, което осигурява политическия плурализъм и създава гаранция за ефективното функциониране на демократичните институции", смятат конституционните съдии, цитирани от БНР.
Те са категорични, че субсидията е задължение на държавата, а не просто възможност, а определянето на конкретния размер на публичното финансиране е изцяло в компетентността на Народното събрание.
Предстои да видим дали депутатите от 45-ото Народно събрание ще предприемат конкретни действия в отговор на решението на КС.
ИТН внесе предложение за намаляване на партийната субсидия на един лев на глас, но текстът не събра подкрепа в правната комисия и не стигна до пленарната зала.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес