Закон и ред
Проф. Валери Димитров: Трябва строг режим за разходите на партиите, защото са публични средства
Валери Димитров
Законодателят не приема поправки в Закона за политическите партии – за разходите, защото не желаят да си ограничат тази свобода. Свободата на разходите е голяма във всяка партия, но да не забравяме, че става въпрос за публични средства от държавния бюджет, коментира бившият председател на Сметната палата проф. Валери Димитров пред БНР правомерно ли е харченето на пари от "Продължаване на промяната" за договор с лобистка американска фирма за положителното представяне на България пред САЩ, с цел увеличаване на инвестициите в у нас.
В предаването "12+3" проф. Димитров, обясни, че "Продължаване на промяната" не са уязвими, ако са пари от субсидията. "Това е стар проблем свързан с чл. 29 от Закона за политическите партии. В него има много обща формулировка, че партиите изразходват своите средства, финансирани от държавния бюджет, за партийни начинания, обучения, поддръжка на структури, подготовка и участия в избори и завършват и с "други присъщи на партията разходи". Никой не е дал дефиниция на понятието "присъщи", обясни бившият председател на Сметната палата.
И допълни, че за договора със САЩ може да се считат разходите за "присъщи". А тази широка формулировка развързва ръцете на партийните ръководства.
"Проблемът се корени в самия закон. Въпреки критиката законът позволява такова тълкуване за една политическа партия, а да не забравяме, че става въпрос за публични средства. Получават ги партии, спечелили над 1% на последните парламентарни избори. Трябва да има по строг режим на разходите им, но законодателят не го е направил. Така всеки разход може да бъде оправдан с "присъщи" и топката е в полето на законодателя. Крайно време е да се промени Закона за политическите партии и да се установи един строг режим на разходите. В момента има строг режим на приходите", препоръча проф. Димитров.
Той разясни, че средствата на партията, с които борави, трябва бъдат със строг режим на разходите. В момента строгият режим е за приходите – даренията, но те се появяват в период на избори и има строг режим – не се позволяват дарения от юридически лица.
"Но тази забрана е заобиколима. Трябва режим на разходите, защото той ще позволи ефективен контрол от страна на Сметната палата", убеден е проф. Димитров.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро