Спецсъдът върна делото срещу хотелиерите Ветко и Маринела Арабаджиеви и го върна на прокуратурата. Освен това, измени мерките им за неотклонение от „задържане под стража“ в "домашен ареста". За Маринела Арабаджиева бе разпоредено незабавно изпълнение. Ветко Арабаджиев ще изчака задържан решението на апелативния спецсъд.
Решението на спецсъда дойде след целодневно заседание и редица искания от защитата и прокуратурата.
В началото на съдебното заседание прокуратурата поиска отвод на съдебния състав по делото срещу Ветко, Маринела Арабаджиеви, сина им Вълчо и още петима с мотив възникнали съмнения за предубеденост. Те са подсъдими за участие в организирана престъпна група за данъчни измами, укриване на данъци и пране на пари в продължение на 6 г.
Като мотив за искането прокурорите по делото изтъкнаха, че до момента при 4 процедури съдът се е произнесъл за мерките за неотклонение на Ветко и Маринела Арабаджиеви без мотиви, което довело до опорочаване на съдебните актове, а и те впоследствие били отменени от апелативния спецсъд. Държавното обвинение обяви и че след като съдът разпоредил на 28 май т.г. незабавно освобождаване от ареста на Маринела, тъй като променил мярката й в домашен арест, почти веднага решението било изпратено в ареста, а протестът на прокурорите и особеното искане за спиране на незабавното изпълнение на мярката не бил изпратен и така подсъдимата била освободена. Според прокурорите по делото те са били в ситуация на неравнопоставеност.
От своя страна част от адвокатите на подсъдимите поискаха отвод на прокурорите по делото с мотиви, че не стартирали процедура за допълнително искане от Испания относно наказателното преследване на Ветко и че бавят започването на делото по същество. От прокуратурата контрираха, че Ветко Арабаджиев е предаден на българското правосъдие от Испания безусловно и няма проблем с обвинението му за данъчни престъпления.
След съвещание съдът отказа да се отведе с мотив, че липсват основания за съмнение за предубеденост или каквато и да е заинтересованост на когото и да е от съдебния състав. Обяснено бе, че съдебният състав има право да изложи своето виждане по въпроса за мерките за неотклонение и че той не счита да е проявил каквато и да е предубеденост и заинтересованост. А липсата на мотиви към съдебните актове, ако има такава, се решава от касационната инстанция. Частната жалба и протестът не спират изпълнение на съдебно определение, заяви още съдът.
Съдът отхвърли и искането за отвод на прокурорите по делото с мотив, че не са допуснали нарушения.
Последваха нови искания на адвокатите към съда – за цялостно прекратяване на делото и връщането му на прокуратурата, за да изясни обвинението, както и да промени мерките за неотклонение на Ветко и Маринела Арабаджиеви от постоянен арест в по-леки.
Арабаджиеви се включиха в съдебното заседание по скайп от столична болница.
Разследването срещу Арабаджиеви започна преди 2 г., но едва през март 2019 г. съпрузите бяха задържани в дома на Георги Семерджиев в Кабрера де Мар близо до Барселона и екстрадирани по-късно в България. КПКОНПИ наложи запори на имуществото им за на 300 млн.лв.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро