Георги Семерджиев е премазал двете момичета с включена полицейска лампа в катастрофата на 5 юли на столичния бул. “Черни връх”. Това става ясно от обвинителния акт, който Софийската градска прокуратура внесе в съда миналата седмица, цитиран от "24 часа". Разследването бе водено от тях и поето от националното следствие.
Само 26 дни преди катастрофата Семерджиев бил спрян за проверка. Мъжът карал същия чернен джип “Ауди Q7” в Студентски град. В топлата юнска вечер бил с негова позната. Карал бързо, което направило впечатление на полицаите. Освен това всичките му стъкла били облепени с черно фолио. Това е забранено по закон, може само задните. Когато спрял, осъжданият за разпространение на дрога Семерджиев се държал нагло с униформените, показало разследването на градската прокуратура и националното следствие. Категорично отказал да свали фолиото. Не ме занимавайте с глупости, ще си карам както си искам, посочил бившият футболист.
На място пристигнал и екип на Пътна полиция, който тествал Семерджиев за алкохол. След като дал отрицателна проба, мъжът започнал да заплашва полицаите. Тогава им дал телефона си и ги карал да говорят с техни шефове, плашил ги, че ще имат проблеми. Те обаче отказали и го тествали за дрога. Уредите отчели употреба на амфетамин и метамфетамин. Тогава полицаите взели книжката му. Тя уж била от Швейцария. Ментето било толкова лошо, че дори името на Семерджиев било сбъркано - на лицевата част пишело GEORGI, а на гърба му - GORGI, се разбрало по време на разследването. Полицаите опитали да задържат Семерджиев, той помолил да дадат ключа от колата на приятелката му, за да я откара. След като тя го взела, опитали да му сложат белезници. Пречели им гривните и часовникът му, затова той поискал да ги остави в колата, а те се съгласили. Тогава той успял да грабне отново ключа, качил се в джипа и избягал.
Същото возило бившият футболист шофирал и на 5 юли вечерта. Вече колата имала фалшиви регистрационни табели, уж от Германия. Около 23 ч се движил по бул. “България”, синята лампа на колата била включена, показва разследването срещу него. 3 минути по-късно вече бил на бул. “Черни връх”. Карал със 166 км/ч по посока кв. “Лозенец”, показала експертизата по делото. От другата страна имало такси, което чакало да завие по бул. “Арсеналски”. Светофарът светнал червено на Семерджиев, който обаче просто продължил. Таксито, което нямало видимост, завило наляво, тъй като му било зелено. Семерджиев ударил колата, отклонил се вдясно и блъснал първо Хариет Стефанович, а след това и Христина Дилева, които чакали автобус. И двете починали на място. Колата се ударила в станцията на метрото и се разцепила на две.
Точно 17 секунди след като убил момичетата, Семерджиев излязъл от предната пасажерска врата и хукнал да бяга. Зарязал в колата телефона си, ключовете от дома си и дори дясната си маратонка. Стигнал до автомивката си и искал да вземе друга кола. Един от миячите и негов приятел обаче обяснили, че нямат карта за бариерата. Тогава Семерджиев отишъл с тях до дома си на ул. “Горски пътник”. Едва там разбрал, че е без ключове, и от телефона на единия мъж се обадил на полицайката Симона Радева, която вече е уволнена. Казал, че е направил беля, поискал да му донесе стълба, която да вземе от автомивката. Така само 43 минути след катастрофата, мъжът вече бил в дома си, като влязъл през отворен прозорец. Стълбата останала отвън.
Междувременно на място за минути пристигнали екипи от полицаи, прокурори и следователи. На следващата сутрин отново имало множество обвинители, които давали указания, криминалисти и други разследващи. Семерджиев бил задържан по обяд, след като Ясен Тодоров, зам.-шеф на следствието, видял стълбата.
След като от градската прокуратура вкараха делото в съда, то беше разпределено на състав с председател Стефан Милев. Засега делото не е насрочено. Обвиненията на Семерджиев са общо 5, основното е за смъртта на момичетата.
Георги Семерджиев
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро