Скандалът с незаконно построената ловна хижа от фирма на Румен Гайтански - Вълка в ловно стопанство "Искър", за която има заповед за събаряне от Столична община, остава в завещание за следващо правителство след изборите, съобщава Mediapool.bg. Казусът буквално е на "трупчета", защото заповедта за събаряне се обжалва в тандем от фирмата на Гайтански - "Био майнинг" и от Югозападното държавно предприятие, които твърдят, че това не е нов строеж, а ремонтирана стара работилница.
В същото време служебният министър на земеделието Христо Бозуков смята, че не може да се намеси директно по казуса и да поиска разваляне на договора. Той обяви пред Mediapool, че договорът може да бъде развален само от Югозападното държавно предприятие - Благоевград, защото то е страна по контракта.
"Аз не мога да разваля този договор, защото той е сключен между "Югозападно държавно предприятие", гр. Благоевград и фирмата "Био Майнинг" АД. Същият договор съдържа изрична клауза, която определя условията за прекратяването му. Една от възможностите за това е наличието на издадени и влезли в сила две или повече наказателни постановления срещу изпълнителя, или негови служители, за нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча, Закона за горите и подзаконовите актове за тяхното прилагане", каза Бозуков пред медията.
Той напомни, че макар вече да има установени нарушения по договора, те се обжалват в момента в съда. Министърът уточни, че контролът за спазването на тези нормативни актове се извършва от Изпълнителна агенция по горите и подчинените ѝ регионални дирекции по горите.
"Затова искам да подчертая, че в случая Министерството на земеделието, храните и горите не е страна по договора и развалянето на договорните отношения може да стане единствено от страните по договора, съгласно предвидените в него клаузи и приложимите правни норми. Аз нямам правомощия да задължа държавното предприятие да развали този договор", допълни Бозуков.
Министърът посочи още, че през последните четири месеца са извършени съвместни проверки на място с представители на Столична община - район "Панчарево", Изпълнителна агенция по горите, Регионална дирекция по горите-София, Югозападното държавно предприятие, СДВР и ловно стопанство "Искър" на извършено строителство на територията. Той припомни, че в резултат на тези инспекции са установени три броя сгради, строени след 2014 г. без разрешение за строеж и одобрени инвестиционни проекти, в нарушение на разпоредбите на Закона за устройство на териториите.
Вследствие на тези факти Изпълнителната агенция по горите е съставила три акта за установено извършване на строителство без учредено право на строеж и без промяна на предназначението на поземлени имоти, горски територии, държавна собственост, съобразно предвидения за това ред в Закона за горите. Санкциите са наложени на дружеството "Био Майнинг" АД.
Агроминистърът подчерта, че строителството не е предмет на договора за съвместна дейност между "Био Майнинг" и ловното стопанство и не е част от него.
На въпрос на Mediapool, че след като двете страни по договора "Био майнинг" и Югозападното държавно предприятие заедно обжалват събарянето на сградата, то това загатва, че партньорството им продължава и няма да се стигне до разваляне на договора, Бозуков каза: "Държавното горско предприятие е заинтересовано да обжалва, защото тези сгради след изтичане на договора остават за държавата".
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес