23 Ноември, 2024

ВСС стартира процедурата за избор на председател на ВАС

ВСС стартира процедурата за избор на председател на ВАС

Въпреки предупреждението на президента Румен Радев, че може да не подпише укази за нов главен прокурор и председател на Върховия административен съд, мнозинството във Висшия съдебен съвет не само не спря процедурата за избор на следващ титулярен Обвинител номер едно, а и стартира процедурата за председател на ВАС.

В проект за декларацията, изготвена от същото мнозинство, се заявява, че е недопустимо на настоящия състав на Съвета да се вменява отговорност за провала на съдебната реформа.

Призивите да бъде спряна процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС) и главен прокурор е призив Висшият съдебен съвет да наруши Конституцията, което е недопустимо. Тези искания са демонстрация на правен нихилизъм и двоен стандарт. Усещането за беззаконие не трябва да се мултиплицира във всяка част от обществото, пише в документа, текста, на който, стана ясно на заседанието, не е бил предоставен на т.нар. малцинство в Съвета. Това са председателят на ВКС Галина Захарова и върховните съдии Атанаска Дишева и Олга Захарова, които са против рестарта на процедурата за главен прокурор и старта на тази за избор на председател на ВАС.

В декларацията, която беше внесена в началото на заседанието на ВСС, се призовават критиците отвън "да не минават границите на допустимото, а институциите - и границите на правомощията.

Атанаска Дишева определи текстът като политическа декларация и се осъмни, че е писана на терена на Съвета. След което последва деклариране за авторство от представителите на мнозинството.

Министър Павлова: ВСС трябва да продължи процедурите за избор на главен прокурор
Преди заседанието подкрепа за развитието на двете процедури даде и служебният правосъден министър Мария Павлова:

"Всеки има право да си даде становището в една процедура. Аз пък считам, че не е редно всички органи да продължават да бъдат с изтекли мандати и да се управляват от временно изпълняващи длъжностите. И след като конституцията е разписала по този начин процедурата, смятам, че тя трябва да бъде извървяна. Дали е по- добре да бъде изпълняващия функциите и мандата му един ден да стане 10 години, ако го избере следващия Висш съдебен съвет, който не се знае кога ще бъде избран".

Докато течаха дебатите, стана ясно, че адвокати от цялата страна излизат следващия петък на мирен протест пред съдебните сгради по места срещу избора на главен прокурор от този ВСС, съобщи БНР.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес