Митническите служители от ГД „ Митническо разузнаване и разследване“ и ТД „Южна морска“ задържаха, при три проверки на товарни автомобили, недекларирани 470 940 лични предпазни средства: шлемове, маски от плат, ръкавици, както и близо 50 000 дрехи, спортни обувки, дамски чанти и ключодържатели, със съмнения, че са произведени в нарушение на права върху интелектуалната собственост, съобщиха от Агенция „Митници”.
При два от случаите на МП Капитан Андреево пристигат товарни автомобили, съответно с румънска и българска регистрации, влизащи в страната от Турция. Единият камион превозвал групажна стока за Румъния. При проверката е установено, че в товарното помещение са укрити 940 предпазни шлема, а сред декларираната стока митническите служители откриват 8400 мъжки и дамски тениски, блузи, панталони, носещи логото на защитени марки и 1290 ключодържатели с логото на известни марки автомобили.
Другият камион превозвал стока за Унгария, в който при проверка на 250 колета са открити 40 000 дрехи, спортни обувки и дамски чанти със знаци на известни марки.
В 22 от колетите са открити 420 000 защитни предпазни ръкавици за еднократна употреба, които липсвали в описаните в документите стоки.
На 11.05.2020 г. митническите служители проверяват товарен автомобил с чужда регистрация, управляван от турски шофьор, който предоставил редовни документи за превозваната стока за Германия, сред която е установено, че има недекларирани 50 000 защитни маски от плат.
Контрабандните лични предпазни средства са задържани. На шофьорите са съставени актове по Закона за митниците. В изпълнение на Европейския Регламент 608/2013 относно защитата на правата върху интелектуалната собственост и Закона за марките и географските означения имитациите са задържани и за случая ще бъдат информирани правопритежателите на търговските марки, съобщи БГНЕС.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес