Според противниците на шистовия газ цялата утрешна сесия, в която сред чуждите участници са Шеврон и Мелроуз, е посветена именно на фракинга. По думите на Мариана Христова действията на създадената експертна комисия по въпроса за шистовия газ не са адекватни. А енергийният форум, който е спонсориран от Шеврон, не може да бъде в интерес на българските граждани.
Протестиращите поискаха оставката на екоминистър Нона Караджова, както и оискаха „главата" на всеки министър, който дойде на въпросния форум.
Христова изтъкна, че Нона Караджова е министърът, който би трябвало да защитава живота и здравето на българските граждани.
Караджова обаче не се появи със становище по темата. Тя не изготви и доклада, който лично премиера Борисов й възложи на направи с нейната гледна точка, коментира Христова.
„Тогава Караджова каза, че няма мнение за фракинга и явно продължава да е така", допълни още тя. Христова добави, чеекоминистерството продължава да мълчи, няма изготвени нормативни уредби, а през предишната комисия не е минало и искането им фирмите при проучванията си да огласяват какви химикали използват.
От всички тези действия става ясно, че оцеляването на българския народ е само негов проблем, но не и на управляващите, каза още Христова.
По-късно, председателят на парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм Мартин Димитров, който откри конференцията и се сблъска на входа на хотела с протестиращите, изтъкна, че според експертите, с които работи в комисията, шистовият газ е един огромен потенциал, който трябва да бъде развиван.
Според Димитров това трябва да стане, когато са взети всички мерки и се приемат правила, които да гарантират екологичните стандарти.
Той призова да се огледаме и да видим дали най-големите и развити страни имат безопасни и добри резултати.
Според него бързането е контрапродуктивно. Това трябва да стане поетапно, постепенно и умно, така че хората да са спокойни, категоричен бе Димитров.
За енергийната ефективност има много стратегии. Много неща се изписаха, но реално действията не са достатъчни, коментира още Димитров.
Той изтъкна, че предизвикателствата пред България ще стават все по-сериозни. По думите му в момента сигурността в енергетиката се крие в либерализацията, диверсификацията и обвързаност с европейските енергийни пазари.
Дойде моментът за по-умните решения и за по-гъвкавите такива, заяви Мартин Димитров.
Говорейки за енергийната ефективност на страната, той отбеляза и важността на проекта Южен поток. Димитров изрази задоволство, че има напредък по неговото изпълнение.
Според Димитров обаче Южен поток трябва да бъде изграден така, че по него да тече не само руски природен газ.
Призовах министър Делян Добрев да потърси съюзници в ЕК да се търсят и други доставчици. Ние трябва да си построим така политиката, че да си оставим най-много отворени врати, а това означава по-малко дългосрочни договори и повече гъвкави решения, подчерта Димитров.
Темата за Южен поток беше продължена и от другия официален гост - шефът на БЕХ Михаил Андонов. „Ние също искаме и се борим да няма само руски газ. Затова работим и по другите връзки със съдените страни", коментира той.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца