Хиляди пациенти са принудени сами да плащат лечението си. От тази година Здравната каса няма да покрива над хиляда лекарства, които до момента бяха безплатни или частично платени. В списъка на Касата досега влизаха 2 904 медикамента за домашно лечение. От 1-ви януари обаче списъкът е с една трета по-малък - в него има само 1 034 вида лекарства. Близо 200 от лекарствата са отпаднали заради отказа на производителя да даде отстъпка. Потърпевши от това са най-вече онкопациентите, тъй като за част от спрените им лекарства няма заместител.
Елица се лекува от рак на гърдата. През декември претърпява първата си химиотерапия. Лекарството, което й вливат тогава е напълно безплатно. „Днес бях на втора химиотерапия и бях много изненадана, че трябваше да си го заплатя”, разказва Елица в ефира на Нова телевизия.
Медикаментът е циклофосфамид и струва 25 лева. „За мен е посилно, но има много хора в България, за които е непосилно”, добавя Елица. Като Людмила, която заради химиотерапия пътува от Горна Оряховица до София на всеки 25 дни. „Пътните разходи са ми 35 лева. И сега като трябва да се доплащат лекарствата ще бъдат над 50-60 лева”, разказва Людмила. Онкоболните остават без общо 12 медикамента, за които няма заместител.
„При онкоболните е проблем, защото липсата на заместител означава, че единствената възможност е да си ги закупят”, обяснява д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. От джоба си ще се наложи да изкарват и други пациенти, тъй като над хиляда лекарства вече не се поемат от Касата. „В една голяма част от случаите има аналози, които остават в списъка, но има и такива, които отпадат - включително антибиотици”, допълва д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Основната причина според експертите се дължи на новите изисквания към определяне на цените спрямо тези в другите европейски държави. Елица обаче посреща новината с притеснение.
„Според мен е нелепо онкоболни в България да заплащат лекарствата и лечението си”, казва още Елица. В официално съобщение Касата заяви, че отпадането от списъка на точно тези 12 лекарства за онкобологични заболявания няма да наруши плана за лечение на пациентите.
Два от цитираните лекарствени продукта по същество не са онкологични медикамента и не са за основно лечение. Това е рядко прилагана имуностимулираща терапия, която не е свързана с конкретно заболяване /Ciyclophosphamide и HOLOXAN/. За три от лекарствените продукта Българското медицинско сдружение по хематология е дало становище, че лекарствата вече се използват изключително рядко в клиничната хематология и отсъствието им не нарушава модерната лечебна стратегия /Mitomycin, Methotrexate tabl. и Calcium folinate caps, обясняват от Здравната каса.
За лекарствения продукт Lenograstim притежателят на разрешение за употреба не желае и не предлага на НЗОК участие за този продукт в процедурата по реда на Наредба № 10/2009 г., защото е предприел процедура за оттегляне на продукта.
Останалите лекарствени продукти имат алтернативна терапия. Те са отпадали от заплащане в периода 2012 г. - 2015 г. и са заличени от Позитивния лекарствен списък (ПЛС) от Националния съвет за цени и реимбурсиране на лекарствени продукти (НСЦРЛП).
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца