26 Ноември, 2024

Властта ще плаща на медии без обществени поръчки

Властта ще плаща на медии без обществени поръчки

Управляващите отвориха вратите за плащането на медии, без да се провеждат обществени поръчки, което на практика означава, че всяка институция ще има възможност да си купи програмно време в радио и телевизия по свой избор, пише "Дневник".

В новия Закон за обществените поръчки, който днес депутатите започнаха да гласуват на второ четене в пленарната зала, в частта с изключенията в чл. 13, т. 5 е написано: "поръчки за закупуване на програмно време или осигуряване на предавания, които се възлагат на доставчици на медийни услуги". Доставчици на медийни услуги са радиостанциите и телевизионните канали по смисъла на европейското законодателство.

До момента в раздела с изключенията, който е в чл. 4, в т. 2 пише: "придобиването, създаването, продуцирането и копродуцирането на програми от радио-и телевизионни оператори и пред оставянето на програмно време".

"Работата е много дебела", заяви от парламентарната трибуна депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок Гроздан Караджов. Според него тенденцията без търг или конкурс да се купуват медийни услуги е купуване на медиен конфорт. "Всички сме наясно за тази практика. Моделът КОЙ. Обръчите от медии", уточни той.

По думите му основите получатели на медийни услуги се извършва от този обръч от медии и "много добре ги знаете". "Не се обръщам към ДПС, които по скоро ще подкрепят раздаването на пари под масата", посочи Караджов, имайки предвид депутатът Делян Пеевски, който заедно с майка си Ирена Кръстева притежават медии.

Според Караджов с новите правила в закона медиите ще станат заложник на скрити разплащания. "Това е раздаване на пари гьотере", добави той.

Караджов уточни, че в досегашният закон е ставало дума за обществените медии, които да могат да произвеждат предавания без да обявяват обществена поръчка. А сега се въвежда свободно плащане от институциите към доставчиците на медийните услуги без контрол.

"Това е удар върху свободата на словото", заяви от трибуната депутатът от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров. Според него България търпи основателни критики за липса на свобода на словото, а сега се давало възможност да се купува влияние и да се манипулира обществото с публични средства.

"Колеги от ГЕРБ, Реформаторският блок и други групи нямаме право да ставаме съучастници в това дело. Не знам кой ум, коя работна група го е измислила. Това е лобизъм. Това, за което от 2013 г. има обществена нетърпимост, е предвидено тук", каза още Байрактаров. Според него няма значение кой е на власт, защото медиите трябва да имат еднаква възможност за достъп до ресурс чрез обществени поръчки.

Нито един депутат от ГЕРБ не взе думата от парламентарната трибуна въпреки критиките.

Предложението беше прието с 70 гласа "за", 22 "против" и 15 "въздържал се".

Сподели:
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов