Тричленен състав на Апелативен съд – София с председател Галина Иванова и членове Васил Христакиев и Светла Станимирова потвърди определението на Софийски градски съд (СГС), с което не е уважена претенцията на Министерството на културата за изплащане на неустойка от изпълнителя на ремонта на Ларгото заради забавена работа, съобщава "Правен свят".
От решението на апелативните съдии от 7 февруари 2019 година става ясно, че комисията по приемането на строежа, която през януари 2016 година е приела Ларгото без никакви забележки дори е записала в документите си следното:"Приемаме, че строежът е изпълнен съгласно одобрените инвестиционни проекти, заверената екзекутивна документация, изискванията към строежите по чл.169,ал.1 и 3 от ЗУТ, условията на договорите за строителство и че наличната строителна документация в достатъчна степен характеризира изпълненото строителство. НЯМА недостатъци; НЕ Е НЕОБХОДИМО определяне на срок за отстраняване на недостатъци."
В решението е записано още, че работата по обекта наистина е спирана общо 59 пъти, но това е ставало по взаимно споразумение между министерството и изпълнителя.
Именно поради факта, че Министерството на културата е приело обекта без никакви забележки и дори е записало тези обстоятелства в Акт 15, въззивните съдии потвърждават в цялост решението на първата инстанция по делото. "Доколкото в Акт обр.15 от 25.01.2016 г. не са направени констатации за неизпълнени работи, респ. за некачествено изпълнение, съдът приема, че възложената с процесния договор работа е била изпълнена поне "до степен на съществено завършване" съобразно уговореното в чл.47,ал.1 от Договора, както и че изпълнението на поръчката е било прието от възложителя без възражения – чл.264 ЗЗД",пише в решението на въззивните съдии.
Съдиите Иванова, Христакиев и Станимирова също така осъждат Министерството на културата да заплати на изпълнителите на ремонтните дейности на Ларгото общата сума от 48 135 лв. за съдебни разноски.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.
Ремонтът на Ларгото стана повод за мащабен политико-корупционен скандал, придобил известност като аферата "Ало, Банов съм". Обвиняемата за получаване на пари от КТБ депутатка от БСП Елена Йончева изнесе на нарочна пресконференция аудиозаписи на разговори, в които настоящият министър на културата Боил Банов, но по времето, в което е бил заместник-министър, води преговори по телефона с представител на фирмата изпълнител на Ларгото. Според Йончева Банов е спестил на строителната фирма плащането на 700 000 лв. неустойка. Банов отхвърли тези твърдения и изтъкна в своя защита именно заведеното дело, което Министерството на културата губи на втора съдебна инстанция. Специализираната прокуратура започна проверка по изнесените данни на място в културното ведомство, като обяснения бяха снети от министъра и от депутатката, която междувременно изпрати данните за злоупотребите до Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, тъй като ремонтните дейности по Ларгото са извършвани с пари от Оперативна програма "Регионално развитие". До момента от държавното обвинение не са изнесли информация за хода на проверката и дали има данни за извършени престъпления от длъжностни лица.
Закон и ред
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес