Министърът на правосъдието Екатерина Захариева не вижда проблем във възможността България и Румъния да бъдат отделени в мониторинговия механизъм на Европейската комисия. Тя припомни 2012 г., когато София е настоявала да бъде отделена, тъй като нейният доклад е бил по-позитивен.
"Ние имахме същите искания, каквито има в момента Румъния, защото докладът им определено е по-позитивен, така че това не е нищо ново", каза Захариева. Тя обясни, че докладите са два и винаги ЕК е подчертавала, че препоръките са различни и когато едната държава е готова, за нея ще бъде прекратен механизмът за сътрудничество и проверка.
"Ние наистина тази година трябва да се постараем, да се вземем в ръце и да си направим реформите и това, което те искат от нас", каза министърът. На въпрос за предстоящата външна експертиза от страна на Европейската комисия на българската прокуратура Захариева посочи, че ще се проверява дали има механизми за влияние, както и има ли институционални предпоставки за това. По думите й идването на европейските експерти е координирано с прокуратурата. Тя изрази очакването експертите да пристигнат в България до март, за да могат да участват при изготвянето на първия етап от промените в Закона за съдебната власт, чийто срок е 22 март. "Надяваме се до края на годината да има поне няколко анализа", каза още Захариева.
Още от Закон и ред
В Южна Африка издирват Ружа Игнатова - днес може да изглежда като мъж
Специализиран в криминалистиката художник е направил 8 скици
Протест пред съдебната палата пита: "Кой прегрупира главните прокурори"
Тази седмица е последната възможност да се влезе в сроковете за промяна в Закона за съдебната власт, за да се прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор
Потвърдиха европейската заповед за арест на Мавродиев, може да извикат и Доган за показания
Част от кредита е използван за погасяване на дълг на ТЕЦ-Варна, когато Доган е бил мажоритарен собственик