В последния брой на Information & Security: An International Journal бе публикувано най-новото изследване на експерта Михаил Найденов, член на Атлантическия съвет на България. То е посветено на все по-актуалната тема за хибридната война, публикацията е на английски език.
В отговор на водената от Кремъл хибридна война срещу НАТО и ЕС, особено срещу държавите по източния фланг, вкл. и срещу България, авторът предлага да бъдат реализирани конкретни мерки за укрепване на системите за национална сигурност на тези страни. Те са насочени към изграждане на способностите на източноевропейските държави от НАТО да се справят с хибридните заплахи. Тези държави и най-вече България днес са особено уязвими на хибридни въздействия, осъществявани от подривната реваншистка стратегия на Руската федерация, насочена към възстановяване на сферите на влияние на бившия СССР и разрушаване на единството на НАТО и ЕС.
За да бъдат подготвени
да се справят с хибридните заплахи,
независимо от техния източник, на базата на наблюдаваните до момента проблемни области, източноевропейските страни от НАТО, вкл. и България, трябва да насочат вниманието си към следните критично важни области:
• укрепване на политическото съгласие за евроатлантическия избор и ефективното участие в НАТО и ЕС;
• укрепване на върховенството на закона;
• развитие на силно и критично мислещо гражданско общество;
• приемане и изпълнение на национална стратегия за противодействие на хибридните заплахи;
• изграждане на институционален капацитет за борба с хибридните заплахи;
• развитие на ефективно междуведомствено взаимодействие;
• изграждане на устойчивост на държавата, особено в гражданските й аспекти, както и осигуряване на устойчивост на енергийните доставки;
• ефективни стратегически комуникации (STRATCOM);
• реформиране и модернизиране на националните системи за командване и управление, особено на държавно стратегическо ниво, така че да се осигури единство на командването и управлението в рамките на изпълнителната власт в четирите възможни състояния: мир, нарастване на напрежението, криза и война;
• изграждане на надеждни отбранителни способности, като се постави ударението върху превъоръжаването, бързото освобождаване от съветската техника и съвместните решения в рамките на НАТО и ЕС.
Изграждането на капацитет за борба с хибридните заплахи, вкл. и развитието на надеждна система за отбрана, е преди всичко
национална отговорност на държавите
НАТО и ЕС обаче трябва да подпомагат техните усилия. Колкото по-скоро държавите по Източния фланг на НАТО се подготвят да се противопоставят на хибридните заплахи, толкова по-силни съюзници и генератори на сигурност ще бъдат те в рамките на Алианса.
Закон и ред
Как държавите от Източния фланг на НАТО да се подготвят да противодействат на хибридните заплахи на Кремъл
Михаил Найденов
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес