От няколко месеца Висшият съдебен съвет (ВСС) и Инспектората към него отказват да образуват проверки за нарушения на етичните норми, извършени от съдии, прокурори и следователи. Причината, според двете институции, е законодателен вакум. Той се е образувал след приемането на промените в конституцията в края на миналата година, когато мандата за такива проверки беше прехвърлен от ВСС към съдебния инспекторат, съобщава "Дневник".
Комисиите за професионална етика към разделения на съдийска и прокурорска колегии ВСС изготвят само становища за кариерно израстване на магистрати, но нямат правомощие да образуват проверки, дори и при данни за флагрантни нарушения. От своя страна съдебните инспектори отказват да приложат пряко конституцията, която им дава правомощия да извършват такива проверки, с мотив, че тя само описва правомощията, но не и процедурата, по която да стават проверките. Ето защо те казват, че чакат приемането на втория пакет с промени в закона за съдебната власт, в който детайлно са разписани ноите им правомощия. Той влиза за първо гласуване в парламентарната комисия по правни въпроси днес, но е малко вероятно да бъде гласуван от парламента преди края на лятото.
В същото време както мнозинството във ВСС, така и Инспектората към ВСС открито се противопоставят на втория пакет промени в съдебния закон, което поставя въпроса - дали и когато текстовете бъдат приети, те ще имат воля да ги прилагат, коментира изданието.
От няколко месеца етичните комисии към съдийската и прокурорската колегия на практика са "разпределителни гари" - препращат материали към компетентните органи, но не могат да извършват никаква дейност по същество. Те се занимават само със заварените казуси - в прокурорската комисия е останала проверката по твърденията на следователя Бойко Атанасов за "шпиц команда", а в съдийската - за самоубийството на съдията от градски съд Цветан Ценов.
Пред "Дневник" членът на етичната комисия Юлиана Колева обясни, че преди приемането на първия пакет с промени в закона за съдебната власт, е имало предложение от съвета да бъде записано, че етичните комисии на колегиите ще продължат да работят по същия начин до приемането на вторите промени. Това предложение обаче не е било прието (подобна разпоредба е била записана за комисията по атестирането например). При проверка на стенограмите от обсъждането на проекта на първо и второ четене в парламентарната комисия по правни въпроси не се вижда този въпрос да е бил поставен.
Именно това е била причината и етичната комисия към прокурорската колегия да откаже да се самосезирала по казуса със заместник-главния прокурор Борислав Сарафов и конфликтът му с разследащата полицайка от ГДБОП.
През юли предстои редовният устен доклад за напредъка на България от Европейската комисия. В последните няколко години именно работата по етичните проверки на магистратите беше силно критикувана от комисията, като ЕК в прав текст заяви, че ВСС не е припознал спазването на професионалната етика като свой приоритет.
Другата седмица започва отложеният на няколко пъти международен одит на прокуратурата, в който ще участват прокурори от четири държави от ЕС.
"Дневник" изпрати въпроси на Министерството на правосъдието и Инспектората към ВСС. От правосъдното ведомство препратиха към промените в първия пакет, в който е разписано, че етичните комисии се занимават с неприключилите производства.
Още от Закон и ред
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро
Сарафов: Удивих се колко работа съм свършил като и.ф. главен прокурор и директор на НСлС
Комисия към ВСС прие доклад за професионалните и нравствените му качества - със 17 гласа "за" и нито един "против".
Ружа Игнатова се укрива в Русия, покровителствана е от най-мощните престъпни кланове
Наскоро нейни адвокати са прехвърлили м Дубай огромна сума с издадени от нея пълномощни и декларация, че тя ги е оторизирала