Своята позиция тя е изразила в писмо до председателя на КС, в което заявява, че иска прокуратурата да провери информацията в постъпилия срещу нея сигнал, който тя упорито продължава да нарича "донос".
Марковска казва още, че ще положи клетва след резултат от проверка на изложената в доноса информация и отпадане на съмненията в нейната репутация като човек и съдия.
Новото й писмо до председателя на КС е изпратено в четвъртък, ден след като тя написа две писма – до прокуратурата и вътрешния министър, от които иска да издирят автора на сигнала, изпратен срещу нея в Народното събрание.
"С решение от 31. 10. 2012 г. на Народното събрание (обн. ДВ, бр. 85 от 06. 11. 2012 г.) съм избрана за съдия в Конституционния съд на Република България. Съгласно разпоредбите на Конституцията и Закона за КС, предстои полагане на клетва. През последните седмици, за съжаление, станах жертва на анонимен донос срещу мен, с който се опитаха и продължават да се опитват, да петнят името ми, което съм градила и запазила чисто през целия си 38-годишен професионален стаж. Тези опити излязоха извън предела на нашата държава. По този начин някои хора и политици целят злепоставянето на българската държава, парламент и Конституционен съд заради свои лични цели. Аз, като достоен гражданин и съдия, отдаден на една благородна професия в името на народа и държавата, вече 36 години, в този тежък за мен момент, ще продължа със същата всеотдайност да се противопоставям на всяко беззаконие и неправда и няма да позволя този случай да продължи да злепоставя както моето име, така и името на държавата и институциите в нея. Ще встъпя в длъжност и положа клетва след резултат от проверка на изложената в доноса информация и отпадане на съмненията в моята репутация като човек и съдия от компетентния държавен орган – Прокуратурата на Република България, който сигнал внасям още днес", се казва в последното писмо на Марковска.
Преди дни тя се закани да пише лично до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. До Барозу писмо, с уверения за безукорната репутация на Марковска, изпрати миналата седмица шефката на правната комисия в парламента Искра Фидосова. Премиерът Бойко Борисов пък поиска да разбере в какво ЕК обвинява съдийката, пише Mediapool.
Еврокомисията даде да се разбере, че няма да коментира Марковска, като много ясно посочи, че заплахата с извънреден доклад по правосъдие и вътрешни работи е заради начина, по който парламентът избра зам.-шефката на Върховния административен съд за конституционен съдия - като игнорира сигнала срещу нея и остави съмнения за конфликт на интереси и търговия с влияние.
В понеделник премиерът Бойко Борисов каза, че е помолил Марковска да се оттегли, ако има и "капка истина" в сигнала срещу нея. Борисов допълни, че очаква до петък от Брюксел да кажат дали считат, че изборът за КС е бил опорочен.
Писмото поставя КС в деликатна ситуация, тъй като оттам още преди месец обявиха, че ще изчакат да бъдат избрани и четиримата нови съдии и ще насрочат клетвата за всички наведнъж, за да няма разминаване в мандатите. Очертава се обаче изчакването да е сериозно, тъй като, ако прокуратурата предприеме проверка по сигнала срещу Марковска, тя ще отнеме време.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес