24 Ноември, 2024

Община Пловдив влезе в "червената зона" на заразените, задава се криза с лекари и медсестри

Община Пловдив влезе в "червената зона" на заразените, задава се криза с лекари и медсестри

За последното денонощие в болница са приети 15 души, 5 медици са с положителни проби

Област Пловдив влезе в "червената зона" на заразата. Там всички COVID легла в Инфекциозната клиника са заети. Другите болници вече изпитват сериозен недостиг на персонал, предава Нова ТВ.

Броят на случаите с COVID-19 в Пловдив продължава да расте. За последното денонощие в болница са приети 15 души. Петима са новите медици с положителни проби.

На фона на тревожните данни, местата в ковид отделенията започват да се изчерпват. Свободните легла са малко над 100, а за интензивно лечение по-малко от 20. Задава се и криза за лекари и медицински сестри.

Общинската болница „Свети Пантелеймон”, е едно от лечебните заведения, които приемат случаите с COVID-19 от цялата област, в която живеят над половин милион души.

„Осигурени са предпазни средства, осигурени са необходимите лекарства, но за съжаление проблемът с персонала както навсякъде съществува, но отделението работи и за съжаление е пълно с пациенти”, заяви д-р Константин Сапунджиев, директор на МБАЛ „Св. Пантелеймон”.

На помощ на лекарите идват студентите от 5-и  и 6-и  курс в Медицинския университет. Доброволци вече са изявили желание д влязат отново в Ковид-отделенията, след като първи помогнаха на лекарите и през пролетта.

„Смятам, че е лична кауза на всеки лекар да бъде солидарен с колегите си и да окаже помощ при нужда. Смятам, че това ще бъде един безценен опит, който ще придобия”, категоричен е Стефан Иванов, студент от 6-и курс

Ангелов: Галеници няма да има, който нарушава правилата, не е за тази система

Според националния консултант по Епидемиология на инфекциозните болести, грипните пандемии имат цикличност на всеки 30 години, но тази е по-различна от предишните.

„Най-важното е, което не се случи при птичия грип, е че този вирус се предава от човек на човек. Най-вероятно виждаме точно това, защото става тази голяма пандемия с въздушно-капкова инфекция.

Интензивен механизъм на предаване - невероятен”, заяви проф. д-р Йорданка Стоилова - началник катедра „Епидемиология и медицина на бедствените ситуации” в МУ-Пловдив.

Според професор Стоилова, трябва медиците в болниците и личните лекари трябва да бъдат максимално предпазени от заразата. „Здравната ни система се надявам, че с всички тези усилия и всичко, което имаме, се надявам да издържи”, заяви професор Соилова.

Надеждите на учените са циркулацията на вируса да се забави и в един момент да постигнем оптимално положение
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца