Докато в понеделник (22 юни) следобед, бизнесменът Пламен Бобоков беше разпитван в Националната следствена служба, Специализираната прокуратура разпространи нова серия снимки с негова кореспонденция с президентския съветник Пламен Узунов.
Междувременно спецпрокуратурата е поискала нов арест на Пламен Бобоков, но не във връзка с делото за търговия с влияние, по което той е разпитван като свидетел в понеделник, съобщава "Дневник".
По информация на медията наблюдаващите прокурори по делото за промишлените отпадъци, по което е обвиняем Пламен Бобоков, са отправили протест до Апелативния специализиран съд срещу освобождаването му от ареста миналия петък и настояват той да бъде отново задържан под стража. По това дело Бобоков е с мярка за неотклонение гаранция от 1 млн. лв., но миналата седмица беше задържан с мотив за неспазен срок за внасянето й. Съдът отмени ареста с мотив, че гаранцията вече е платена. В делото за отпадъците той е обвиняем заедно с брат си Атанас Бобоков, който е под стража и още петима души, сред които и бившият зам.-министър на околната среда и водите Красимир Живков (също в ареста).
В неделя Пламен Бобоков даде интервю пред Би Ти Ви и каза, че няма да мълчи с обяснението "някой трябва да говори, страхът е голям". Той коментира различни теми, свързани с разследването срещу него. Сред тях каза, че изборите в съдебната система са предопределени и всичко се решава от "два стълба на влияние и власт", но отказа да ги назове. Бобоков коментира също, че в Русе всички знаят, че всички назначения стават съгласувано с Пламен Нунев от ГЕРБ.
Нова серия снимки от комуникация със съветника на президента
По установената вече традиция на прокуратурата обясни разпространяването на нова серия скрийншотове с големия обществен интерес във връзка с новообразуваното досъдебно производство на Специализираната прокуратура "за престъпно сдружение с цел търговия с влияние". Това досъдебно производство, по което още няма повдигнати обвинения, е поводът да бъде разпитван в понеделник следобед Бобоков като свидетел. По същия повод миналия петък (19 юни) бе призован като свидетел и президентският съветник по правни въпроси и антикорупция Пламен Узунов.
Снимките, разпратени до медиите са девет и се отнасят - според описанието на спецпрокуратурата - до три отделни случая, по които са общували Пламен Бобоков и Пламен Узунов (в съобщението на прокуратурата двамата са представени като П.Б. и "Prezident-Pl. Uzunov" - като изписването в телефона).
Какво показват избраните комуникации
Първият случай се отнася до искане от 10.08.2017 г. на руски гражданин за придобиване на българско гражданство, чиято молба Съветът по гражданство не е уважил през 2018 г. Видно от кореспонденцията, на 22 януари 2019 г. П.Б. изпратил до "Prezident-Pl.Uzunov" снимка на неуважената молба на руския гражданин.
Вторият случай се отнася до "серия от съобщения, при които П.Б. изпраща до "Prezident-Pl. Uzunov" данни за самоличността на български гражданин от либийски произход, както и номера на заявление до директора на ГД "Национална полиция" за заличаването на данните от масивите на МВР, свързани с полицейски регистрации и заявителски материали. Комуникацията в тази посока П.Б. и "Prezident-Pl. Uzunov" осъществяват на 11-12 април 2019 г., 06 юни 2019 г. и 06 ноември 2019 г. Съобщенията от м. юни и м. ноември 2019 г. на П.Б. до "Prezident-Pl. Uzunov" съдържат снимки на самото заявление на лицето, както и входящ номер, който му е предоставен от ГДНП при регистрирането на документа.
Според БНТ, въпросният човек е работил при Бобокови, а в съобщенията бизнесменът го нарича "моя либийски приятел" и търси информация "да ги напомня да провериш по твоите канали".
Третият случай се отнася до комуникация, в която на 18 декември 2019 г. П.Б. иска от "Prezident-Pl. Uzunov" съдействие за установяване собствеността на моторно превозно средство. На 19 декември 2019 г. "Prezident-Pl. Uzunov" уведомява П.Б., че се касае за две МПС с марка "Майбах", собственост на конкретна фирма за отдаване на автомобили под наем.
От прокуратурата казват, че изнесената кореспонденция "може да има отношения към дългогодишната професионална ангажираност на П.У. в системата на МВР, както и в качеството му на министър на вътрешните работи в периода 27.01.2017 г. - 04.05.2017 г., а и като представител на администрацията на държавния глава." Засега в разпространените данни обаче няма такива, които да са свързани с този период.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес