24 Ноември, 2024

Обявиха две нови защитени територии - Долно Черковище и Туфеста острица

Обявиха две нови защитени територии - Долно Черковище и Туфеста острица

Редки видове и забележителен ландшафт

Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова издаде заповеди за включване на две нови територии в категорията "защитена местност" - Туфеста острица, в землището на село Горно Вършило, община Септември, област Пазарджик, и Долно Черковище, в землището на с. Долно Черковище, община Стамболово, област Хасково, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.

Защитена местност Туфеста острица е с площ от 6889 дка и е обявена по предложение на РИОСВ-Пазарджик в съответствие със Закона за защитените територии (ЗЗТ) с цел опазване на застрашения растителен вид туфеста острица (Carex elata) и неговото местообитание.

В защитената местност се забраняват дейности, които могат да доведат до унищожаването на екземпляри от растителния вид туфеста острица и неговото местообитание, като например: промяна в предназначението и начина на трайно ползване на земята; строителство с изключение с цел поддръжка, ремонт и реконструкция на съществуващи съоръжения, също разораване, паша и други.

Защитената местност Долно Черковище се простира на 4691,116 дка и е обявена по предложение на община Стамболово, Българското дружество за защита на птиците, Природозащитно сдружение „Биосфера“ и Българска фондация „Биоразнообразие“ и е подкрепено от РИОСВ-Хасково.

Защитената местност е обявена с цел опазване на местообитанията на защитени, редки и застрашени растителни и животински видове. Растителните видове включват: бяла змийска трева (Goniolimon collinum), румелийски тръбоцвет (Trachelium rumelianum), нежен лопен (Verbascum humile), черноморска ведрица (Fritillaria pontica) и други.

Животинските видове включват дъждовник (Salamandra salamandra), голяма (кафява) крастава жаба (Bufo bufo), шипобедрена костенурка (Testudo graeca), шипоопашата костенурка (Testudo hermanni), обикнoвена блатна костенурка (Emys orbicularis) зелен гущер (Lacerta viridis), египетски лешояд (Neophron precnopterus), черен лешояд (Aegipius monachus), белоглав лешояд (Gyps fulvus), скален орел (Aquila chrysaetus),царски орел (Aquila heliaca), късопръст ястреб (Accipiter brevipes), средиземноморски сокол (Falco eleonorae) и други. Промяната в статута цели и опазване на характерен и забележителен ландшафт.

Не се допускат дейности, които могат да доведат до обезпокояване и унищожаване на видовете - предмет на защита, както и увреждане и унищожаване на техните местообитания и на естествените характеристики на ландшафта. В тази връзка, в защитената местност е забранено строителството и други дейности, водещи до промяна на ландшафта, с изключение: поддръжка, ремонт и реконструкция на съществуващи пътища и други съоръжения, както и изграждане на екопътеки и прилежащите им инфраструктурни елементи и други.

Предстои обнародване на двете заповеди в Държавен вестник. /БГНЕС

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас