Обществените оценки за работата на главните прокурори Иван Гешев и Борислав Сарафов са критично ниски, въпреки огромните очаквания към ръководството на държавното обвинение. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет за обществото, но е в застой поради политическа криза и липса на воля.
Резултати от национално изследване
Изследване на социологическа агенция "Глобал Метрикс", проведено в края на 2024 г., показва, че оценките за работата на прокуратурата през последните десетилетия са преобладаващо ниски. Иван Гешев и Борислав Сарафов получават оценки от 2.75 и 2.81 съответно, като критичните мнения за тях надвишават тези за предшественика им Сотир Цацаров.
Слабата ефективност на прокуратурата
Обществото критикува прокуратурата за слабите резултати в борбата с битовата престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Преобладава мнението, че работата на обвинението е кампанийна и използвана за политически цели, без да постига реални резултати, които да са в полза за обществото.
Застой в съдебната реформа
Над две трети от гражданите смятат, че съдебната реформа е в застой, като основните пречки за са това интересите на определени политически и бизнес кръгове, политическата криза и липсата на политическа воля на управляващите да се случи тази реформа. Въпреки това, мнозинството (75%) подчертава значимостта на реформата, като очакванията от нея са големи.
Приоритети за съдебната реформа
Обществото настоява за реална борба с корупцията по високите етажи на властта, за независимост на съда и бърз съдебен процес. Други приоритети включват борбата с битовата престъпност, отчетност в работата на прокуратура и защита на жертвите от домашно насилие.
Българите очакват конкретни резултати от работата на прокуратурата. Те заявяват своята силна подкрепа за съдебната реформа, но са изключително недоволни от настоящата липса на напредък.
Още от Закон и ред
Шокиращ ръст на руските фирми у нас – с 900 повече само за последните 4 месеца
Необходима е спешна проверка на специалните служби да установи и анализира на какво се дължи тази активност, но и от какво е продиктуван този интерес към неприятелска страна като България, казва Мартин Димитров
Европрокуратурата обвини в измама четирима души, включително бивш директор на НКЖИ
Наложена е гаранция от 50 000 евро на трима от обвинените и 5000 на четвъртия
Масовият протест в Сърбия не стихва: студентите пак са на улицата
От седмици учащите в университетите блокират движението с искане да бъдат публикувани документите свързани с ремонта на бетонната козирка на гарата, която се срути и уби 15 души