23 Ноември, 2024

Огнеборец: Гаражите са пълни с нова противопожарна техника, другаде са проблемите

Единият от тях е свития щат, а не в липсата на кандидати за тази рискова професия

Гаражите са пълни с нова противопожарна техника, пожарните автомобили са подменени с нови на 75 на сто, но има проблем с липсата на хора и на защитни облекла.

Това стана ясно от интервю на шефа на синдикат "Огнеборец" пред Нова ТВ. Той заяви, че последните години е закупена доста техника за гасене на горски пожари. "Подменена е над 70-75% от техниката. Единствено в малките населени места, в малките районни служби от трета степен има по-стара техника. Гаражите са пълни с техника, но нямаме служители", каза Станков. По думите му причината не е в липсата на кандидати, а в свития щат.

Темата за техниката бе подхваната от политическите сили, които започнаха да обясняват, че пожарната няма техника, че тя била много стара и на по 50 години, че трябва спешно да бъде купувана нова, че има отпуснати 170 млн.лв. по програма "Околна среда", с които да се закупят 385 противопожарни автомобили и 60 мобилни станции за борба с горските пожари, но поръчките се бавят. Внушението беше, че именно това е проблема за драмата в момента с пожарите. 

На няколко пъти от МВР обаче даваха да се разбере, че техника и то сравнително нова има достатъчно. Стана ясно, че има над 800 противопожарни автомобила, 75 на сто от които са на не повече от 8-10 години. При най-критичните дни от пожарите, от тези коли бяха използвани не повече от 330. 

Оспорва се и истинността на твърденията, че новите пожарни не могат да се ползват за горски пожари, но пък се появиха обяснения, че те не се вадели, защото пожарните трябвало да плащат по 1000 лв за счупено странично огледало или за одраскване. Остава висящ въпросът поради каква точно причина и при критичните ситуации не се използва цялата налична техника, защо тя не се насочва към критичните зони.

Темата с техниката бе коментирана и от бившия дългогодишен шеф на пожарната и настоящ съветник на вътрешния министър Николай Николов. Той обяви, че постоянно се натъртвало и се показвали стари противопожарни зилове. Те действително са на 50 години, но са много добре поддържани и няма никаква причина да не се използват, защото служат много добре, твърди той. Николов обаче също обяснява, че има достатъчно противопожарна техника, включително и нова,  с изключение на самолети и хеликоптери. По негово мнение обаче също проблем е липсата на достатъчно на брой хора. Според Николов рано или късно ще приключат поръчките за нови 285 пожарни, които вървят в момента, но се обжалват в КЗК и ВАС, но и за тях ще трябват хора.

Той коментира и твърденията, че турците имали по-добра техника. "Благодарен съм за жеста на колегите, които пристигнаха от Турция. Когато стана те върнаха жеста, който ние направихме към тях миналата година след тежкото земетресение там. Тези, които пристигнаха са от горската пожарна служба. Такава в България няма. Пожарната тук има основната задача да пази градовете, населените места и горите. Ние също имаме достатъчно големи автомобили, даже по-големи от тях, но те идват от Турция специално за гасене на горски пожар и затова са с такива автомобили. Това са подбрани автомобили, които да окажат по-добра помощ. А стандартът са по-малки автомобили, за да имат по-висока проходимост", посочи Николов.

Политиците в парламента реагираха хиперактивно по повод пожарите в страната. Атаката им основно е за състоянието на техниката на "Пожарна безопасност". Вторият проблем е какви социални помощи ще се дадат на пострадалите.

Има обаче проблеми с осигуряване на безопасните условия на труд на служителите в Пожарната, обяви шефът на синдикат "Огнеборец" Венцислав Станков. "Има проблем със защитните облекла. Такива последно бяха осигурени през 2012-2013 г. Имаше две обществени поръчки за по 2400 облекла за гасене на горски пожари. Експлоатационните им качества са за пет години. След това имаше обществена поръчка, която пропадна. Моите колеги са облечени кой с каквото има", заяви той.

По думите му има разработени нови образци на облекло за пожарникари от пет години насам. Но от МВР още не могат да обявят обществена поръчка за закупуване на тестови модели, които служителите да пробват и да кажат дали им вършат работа.

Сега огнеборците предпочитали да работят с тениски, защото телата им прегрявали. Това обаче е много опасно, отбеляза Станков. "Не бих го препоръчал на никого. Това е нарушение на безопасните условия на труд", заяви още той.

Тъй като са изтекли експлоатационните показатели на облеклата, те трябва да минат през лабораторно изпитване. Ако са годни, трябва да им бъде издаден сертификат. Ако лабораторията каже, че не са годни, трябва да бъдат заменени с нови.

Станков обясни, че цената на един нов хубав защитен екип за пожарникар е между 700 и 900 лева. "Сега трябва да се закупят около 5 000 облекла. За да се подменят регулярно, трябва годишно да се купуват минимум по 1100-1200. Това е само за горските пожари. По същия начин стои въпросът и с облекла за пожари в закрити помещения", заяви Станков.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас