24 Ноември, 2024

Огнян Минчев: Божков може да участва в политиката, но едва ли лично

Огнян Минчев: Божков може да участва в политиката, но едва ли лично

Огнян Минчев

Безнесменът и структурите на властта се състезават кой кого ще надхитри, посочи още политологът

"Божков би могъл да участва в политиката, но едва ли лично - като политически лидер, а би подкрепил или би създал политическа формация. Ако има пример за непубличен човек, който не обича да се появява публично, това е бизнесменът Васил Божков през последните 30 години поне. Той е дълбоко ешелониран и скрит". Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев.

Той анализира информациите и комиксите, които обвиняемият бизнесмен публикува във фейсбук профила си, като елементи от едно състезание между Божков и структурите на властта.

"И на изпълнителната власт, и на прокуратурата. Състезание кой кого ще надхитри. По какъв начин ще могат да се изиграят аргументите на едната и на другата страна - като в публична партия покер".

По думите на Минчев "малките порции" с информация, които изнася намиращият се в Дубай бизнесмен, не са травмиращи за властимащите, но показват, че той може да отиде и по-далеч.

"Въпросът е кой ще надиграе другата страна с тези блъфове,  ако Божков извади по-сериозни аргументи или компромати?", попита политологът и подчерта, че характерното за компромата е, че може да се извади само веднъж. 

Прогнозата на Огнян Минчев за политическото бъдеще в България е по-вероятно да няма предстоящи избори, но той добави, че ако се появи криза, която "да размести картите достатъчно драматично", тази прогноза може и да се окаже невалидна.

Политологът коментира и протестите в САЩ и Европа, породени от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд при арестуването му в Минеаполис.

"Има три предпоставки за продължителността и драматизма на събитията. Първата е изключително напрегнатите отношения между двата политически лагера в САЩ - на републиканците на Тръмп и на демократите, който в годините на управление на Доналд Тръмп е във все по-леви позиции. Това е не само политическа поляризация, това е културна поляризация - сблъсък на ценностни системи, на идейни представи за устройството на самата държава".

По думите му вторият фактор е епидемията от Covid-19 и високата безработица в Америка.

"Третата предпоставка е свързана с това, че предходните расови вълнения, каквито на 10 години по веднъж, са локални и по една седмица, не по-продължителни. Сега са масови, национални и продължителни в САЩ, а се преместиха и в Европа. Това е благодарение на една много добра организация на протестиращите". Той посочи "Антифа" и "Черният живот има значение" като национални мрежи, които имат съществен принос в организирането на тези протести. 

"Очевидно се е намерил и някой, който да финансира протестите", добави политологът.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас