След близо седем часа дебати народните представители окончателно приеха промените в Закона за защита от домашното насилие.
Депутатите приеха гаранции за защита от домашното насилие като в ЗЗДН оставиха термина "фактическо съпружеско съжителство" и добавиха термина "интимна връзка". Народните представители приеха лицата, които са или са били в интимна връзка, независимо дали споделят едно домакинство, също да могат да търсят защита, като фокусът е върху предоставянето на защита срещу насилие, когато са налице интимни взаимоотношения. Със законодателните промени се разширява кръгът на лицата, които могат да търсят бърза и ефективна защита срещу насилие. Освен това народните представители приеха ново определение за "интимна връзка": интимна връзка, представлява "съвкупност от доброволни трайни, лични, интимни и сексуални отношения между две физически лица от мъжки и женски пол, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон". Трайни по смисъла на предходното изречение са отношенията с продължение поне от 60 дни.
Преди това обаче имаше сериозен дебат, защото от БСП и "Възраждане" се възпротивиха на предложението да се гласуват измененията в ЗЗДН още днес. Наложи се заместник-председателят на парламента Росица Кирова даде 10-минутна почивка, за да се охладят страстите, както и депутатите да се запознаят с редакционните предложения в ЗЗДН. След почивката депутатите започнаха дебата.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ представи редакционните промени, според които терминът "фактическо съпружеско съжителство" се запазва и се добавя терминът "интимна връзка, както и се предлага ново определение за термина "интимна връзка", което да гласи: съвкупност от доброволни трайни, лични, интимни, ИЛИ сексуални отношения между две лица, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране на друг закон.
Георги Свиленски от БСП отправи критика, че на второ четене е представен нов законопроект, а не редакция.
"Бихте ли приели в този ваш нов законопроект, където пише две лица да добавим мъж и жена? Това да е приносът на БСП във вашия законопроект и ще го подкрепим. Искате ли да пробваме?" - запита той. От БСП направиха предложение в закона да присъства конкретика - "лица от мъжки и женски пол" вместо само "лица", като то беше прието. Предложението на БСП за срок на интимната връзка от 69 дни не беше прието.
Цвета Рангелова от "Възраждане" настоя да се отговори на избирателите на ПП-ДБ как се допуска да се приема закон в нарушение на конституцията. "Второто ни питане е тези 60 дни, които дефинирате календарни ли са или са работни", попита тя.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ репликира Рангелова и посочи: "Нека да оставим КС да реши. Има възможност той да бъде сезиран." Тя репликира и Свиленски като коментира, че това е въпрос на дебат и всяка парламентарна група може да направи предложение, и то да бъде гласувано в зала.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов прогнозира, че това решение, което ще бъде прието, ще падне в КС. "Това, което обсъждаме е антиконституционно.", категоричен е той. Костадинов коментира, че "това е поредното нагло изплюване в лицето на държавността от формацията, която е окупирала управлението на държавата по абсолютно незаконен превратаджийски начин". Той обяви, че партията му ще сезира КС.
Андрей Чорбанов от ИТН попита откога се броят 60-те дни контакт. "Най-големият дефицит на предложенията е липсата на превантивност. Промяната, която се предлага в най-добрия случай ще накаже насилника, но няма да възпре никой да направи ново насилие." - смята той.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира, че това е мъртъв текст и обяви, че ще се включат в сезирането на КС. Тя подчерта, че с този законопроект няма да се реши проблемът с домашното насилие.
Калина Константинова от ПП-ДБ посочи, че по данни на агенцията на ЕС за основните права почти 1 милион българки от близо 4 милиона са пострадали от насилие.
"За случаите на жените убити от интимния им партньор, с който не е споделяно общо домакинство, статистика няма. Няма и заведени дела по ЗЗДН, защото тези случаи не попадат в кръга на защитените лица. От статистика базирана на медиен мониторинг повечето случаи, които се цитират са от тази хипотеза. От публично достъпната информация може да се обобщи, че най-малко 14 жени са били убити от мъжете си в България, миналата година жертвите са били около 20, през 2021 г. - 22, а през 2018 г. 36 жени са загубили живота си от своите партньори." - обясни тя. Константинова посочи, че понятието "интимна връзка" не е случайно. "То е международно правно задължение произтичащо от юриспруденцията на Европейския съд по правата на човека, включително по български дела заведени от жертви на насилие", уточни тя. Според нея това, което се прави днес, е правилното, справедливото и дългоочаквано решение.
Любен Дилов от ГЕРБ предложи в закона да се добави "интимни или сексуални отношения", за да може да бъде разширен обхватът на взаимоотношенията. Той уточни, че не разбира защо са нужни 60 дни.
"Правя предложение да бъде 40 дни и ако насилието се е появило на 41-я ден може да го смятаме за панихида на тази връзка", каза той. Неговите предложения не получиха подкрепа в зала. /БГНЕС
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес