Опасни ремонти се извършват често в България. Въпреки че институциите не водят статистика, всяка година има стотици сигнали за незаконни преустройства в жилищните блокове.
Местенето на стени, врати, греди по правило трябва да се прави само след експертиза на цялата сграда. Причината е, че срутването на един елемент в даден апартамент може да повлияе на цялата сграда, особено в случай на земетресение. Спазването на правилото у нас е изключение.
Собственикът на апартамент в столичния квартал „Люлин" например решил да си направи по-голям прозорец и заради това част от стената на блока била изкъртена, показа Нова тв. За институциите случаят е своеволие. Сега задължават стопаните на дома да възстановят изкъртеното. Така блокът няма да е в опасност.
Каквото и да е преустройство на дома ни, то трябва да измине сериозен административен път - оценка на състоянието на цялата сграда, сеизмична оценка, да се направи проект за преустройство, да се одобри от районния архитект, да се изпълни и накрая да се провери изпълненото. Колкото и да е важно това, и експертите знаят, че процедурата се спазва рядко. Затова съветват: щом сградата е стара, да не се правят преустройства по нея. Въпреки че на практика контролът е труден.
Това може да се окаже фатално за всички живущи в дадена сграда
Фактор Фактор
Още от Имоти
Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна"
Какви са тенденциите при жилищата – цени, ново или старо строителство, кои квартали са предпочитани
Депозити и кредити за жилища растат с бясна скорост
Защо България я причисляват към "клуба на заможните" - показват данни от статистика на БНБ
„Евронюз“: Българите харчат за жилище 18,4% от доходите си