В парламента на Северна Македония депутатите от опозицията разкритикуваха бъдещия премиер на Северна Македония и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски за несъответствията между предизборните му обещания и програмата на новото правителство.
Координаторът на Социалдемократическия съюз СДСМ Оливер Спасовски изтъкна, че в програмата не се разглежда въпросът за анулирането на Договора от Преспа или за промени в Договора с България, въпреки предишните ангажименти на ВМРО-ДПМНЕ.
Той обвини Мицкоски, че е променил позицията си относно използването на конституционното име "Северна Македония", на което преди се е противопоставял.
Спасовски отбеляза и липсата на подробни планове и финансови обосновки за проектите в програмата. Той посочи, че инфраструктурните планове включват само текущи проекти, а не нови инициативи. Освен това депутатът от СДСМ Миле Талески обвини ВМРО-ДПМНЕ, че подвежда избирателите относно Договора от Преспа и френското предложение за преговорна рамка.
Лидерът на Левицата Димитър Апасиев разкритикува програмата като несъответстваща на предизборните обещания на ВМРО-ДПМНЕ и обвини партията, че назначава неквалифицирани лица на министерски постове. Програмата на правителството плагиатства идеи от Левицата, смята той.
Парламентарната сесия, която може да продължи до два дни, трябва да приключи с гласуване до полунощ на 23 юни. Новото правителство ще бъде одобрено, ако мнозинството от депутатите го подкрепят.
То ще има общо 20 министерства, с четири повече от преди. Освен министър-председателя ще има още 23 вицепремиери и министри, 20 от които са с ресори. Мицкоски ще има петима заместници или вицепремиери, като един от тях ще бъде "първи вицепремиер".
В правителствения кабинет 15 души са от коалицията, водена от ВМРО-ДПМНЕ, шестима от албанската коалиция "Вреди"/ВЛЕН" и двама от ЗНАМ. Трите партии имат мнозинство от 78 депутати в 120-местния парламент.
Съставът на правителството:
Министър на външните работи - Тимчо Муцунски
Министър на транспорта и вицепремиер - Александър Николовски
Министър на отбраната - Владо Мисайловски
Министър на финансите - Гордана Димитриевска Кочовска
Министър на местното самоуправление - Златко Перински
Министър на информационното общество и цифровата трансформация - Стефан Андоновски
Министър на спорта - Борко Ристовски
Министър на енергетиката, минното дело и минералните ресурси - Саня Божиновска
Министър на земеделието, горите и водите - Цветан Трипуноски
Министър на културата и туризма - Зоран Лютков
Министър на вътрешните работи - Панче Тошковски
Министър на образованието и науката - Весна Яневска
Министър на политическата система и вицепремиер - Люпчо Димовски
Министър на връзките между общностите и вицепремиер - Иван Стоилкович
Министър на интеграцията и изпълнението на Декадата на ромите - Шабан Салиу
От албанската коалиция ВЛЕН Изет Меджити ще бъде вицепремиер, а Арбен Таравари – министър на здравеопазването; Фатмир Лимани – министър на социалната политика, демографията и младежка, Бесар Турмиши – министър на икономиката; а министър без портфейл и вицепремиер, отговарящ за правовия ред Арбен Фетаи.
От движение ЗНАМ Игор Филипов ще бъде министър на правосъдието, а Горан Минчев – на държавната администрация. / БГНЕС
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis