24 Ноември, 2024

Опозицията в Украйна обвини Зеленски в национално предателство

Опозицията в Украйна обвини Зеленски в национално предателство

Володимир Зеленски

Тя остро осъди "формулата Шайнмайер", която смятат, че работи за интересите на Кремъл

Одобряването на „формулата на Щайнмайер“ от представители на Руската федерация, Украйна, ОССЕ, както и самопровъзгласилите се Донецка и Луганска Народни републики даде повод на украинската опозиция да обвини властите в предаването на националните интереси, пише руското издание „Коммерсантъ“, цитирано от "Фокус".

Проведоха се протести в много украински градове срещу властта на президента на Украйна Владимир Зеленски. В отговор президентът и неговият екип обещаха да не застрашават независимостта и териториалната цялост на Украйна, а постигнатите в Минск споразумения бяха наречени дипломатическа победа, проправяйки пътя за мирно уреждане на конфликта в Донбас.

Реакцията на част от украинското общество към новите споразумения в Минск беше колкото бърза, толкова и негативна: в Киев, Харков, Лвов и редица градове десетки хора излязоха на улиците, заплашвайки с провеждането на нов „Майдан“. В тази връзка кабинетът на президента Зеленски беше принуден спешно да събере журналисти за извънреден брифинг на държавния глава.

Критиците й приеха споразумението по „формулата на Щайнмайер“ като стъпка към предаването на националните интереси и като знак на готовността на властите да се откажат от старите условия за прекратяване на конфликта, които Киев постави при президента Петро Порошенко.
Тези условия включват изтеглянето на чужди войски от Донбас, установяването на контрол над украинската част от руско-украинската граница по цялата й дължина, провеждането на местни избори в определени райони на Донецка и Луганска области (в споразуменията от Минск и в новия документ няма позовавания на ЛНР и ДНР, говори се само за региони) с достъп до тях на всички официални партии и политически движения в Украйна.
Г-н Зеленски се спря на последната точка, като обяви, че изборите ще се проведат само в стриктното съответствие със законите на Украйна и едва след като ОССЕ отчете, че ситуацията в региона е достатъчно безопасна, за да се организира демократично гласуване.

„Това означава, че никакви избори под оръжие няма да има и не може да има”, заяви президентът.

Владимир Зеленски обясни необходимостта от съгласуване на новия документ от Минск с изискванията на партньорите на Украйна във „нормандския формат“, които според него са отказали да проведат нова среща без одобрението на „формулата на Щайнмайер“.

По-късно думите на държавния глава бяха потвърдени от лидера на парламентарната фракция на президентската партия „Слуга на народа“ Давид Арахамия. Приемайки условията, той ги нарече техническата стъпка, необходима за организирането на нова среща във „нормандския формат“.
Представителят на правителството във Върховната рада Ирина Верешчук от своя страна каза пред репортери, че това ново заседание трябва да се проведе в следващите месеци.

Всички тези изказвания обаче не можаха да убедят противниците на сегашното правителство, че подписът на украинския представител Леонид Кучма под следващия документ от Минск не застрашава сигурността на държавата.

„Формулата на Щайнмайер е изобретена в Кремъл и защитава руските интереси. Срещите във „нормандския формат“ трябва да се провеждат точно без каквито и да било предварителни условия“, заяви бившият президент Петро Порошенко в изявление за срещата.

В посланието си бившият държавен глава спомена съвместно съобщение за пресата от лидерите на ЛНР и ДНР Денис Пушилин и Леонид Пасечник, което показва, че хармонизирането на формулата е признаване на „правото на хората от Донбас на самоопределяне“. Според Порошенко, Украйна ще плати огромна цена за възможността да проведе преговори с участието на ръководителите на Франция, Германия и Русия.

Партията "Отечество" зае специална позиция, като осъди одобрението на формулата, но отказа да критикува държавния глава. Нейният лидер Юлия Тимошенко призова депутатите на Радата заедно с президента да разработят своя законодателен аналог на „формулата на Щайнмайер“, която да отговаря на националните интереси на Украйна.

Партията „Гласѝ на Святослав Вакарчук поиска закрито заседание на Върховната Рада, по време на което той очаква от президента обяснения за това какви точно отстъпки е готов да направи, за да постигне мир.

„От наличната информация е невъзможно да се разбере кой и какви споразумения са постигнати със страната-агресор, под прикритието на несъществуващата„ формула на Щайнмайер“. Президентът е длъжен да обясни на парламента какъв документ е подписан в Минск“, заявиха от партията.

Президентът поиска да запази в тайна подробностите на разговора, но някои от участниците в срещата въпреки това споделиха своите впечатления от нго, без да разкриват основните му подробности.

Ръководителят на парламентарната фракция "Европейска солидарност" Ирина Геращенко каза, че за 40-те минути, в които разговорът е продължил, депутатите са получили отговори на редица въпроси, макар да има още неясноти.

„Моите впечатления и усещания показват, че Зеленски искрено търси мир. Но той също искрено и донякъде наивно вярва, че ще успее да победи Путин. Виждаме капани за Украйна в тези формули на Кремъл“, сподели своите впечатления от срещата Геращенко.

Единствената политическа сила, освен „Слуга на народа“, която подкрепи подписването на новия документ, беше проруската „Опозиционна платформа – За живот“.

„Украйна чака това от 2016 г. Това е надеждата, че пътят към мира е освободен и Украйна започна да се движи в тази посока “, заяви Нестор Шуфрич от партията.

За разлика от политиците, повечето от които недвусмислено признават или осъждат одобрението на „формулата на Щайнмайер”, обикновените украинци не са успели да формират отношението си към вече подписания документ. Така според проучването на общественото мнение на агенция „Рейтинг“, 60% от гражданите на страната не знаят дали тази формула ще бъде от полза за страната или ще й навреди.

Сподели:

Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания

„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"

The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна

Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“