Още двама главни изпълнителни директори обявиха, че напускат Американския съвет по предприемачество на президента на Доналд Тръмп след критиките към държавния глава за това, че не е изтъкнал ролята на белите националисти и расизма в атаката във Вирджиния, предадоха ДПА и "Асошиейтед прес", цитирани от БТА.
При събирането на стотици бели националисти в южния щат Вирджиния през уикенда избухна насилие и се стигна до жертви, след като автомобил се вряза в група контрапротестиращи, причинявайки смъртта на поне един човек.
Тръмп заяви, че са били въвлечени "много страни", с което предизвика критики от целия политически спектър, тъй като не осъди изрично крайната десница.
"Вече дадох да се разбере моето отвращение от неотдавнашното породено от омраза насилие в Шарлотсвил и по-рано днес призовах всички лидери да осъдят белите супремасисти и други подобни, които шестваха и извършиха насилие", написа в блог Брайън Кръзанич, оглавяващ компанията за производство на компютърни чипове "Интел" (Intel).
"Подадох оставка (от съвета - бел. ред.), защото искам да постигна напредък, докато мнозина във Вашингтон изглеждат по-загрижени да атакуват всеки, който не е съгласен с тях", отбелязва Кръзанич. "Трябва да почитаме - а не да атакуваме - онези, които отстояват равенството и други грижливо пазени американски ценности", допълва той.
Преди него и изпълнителният директор на компанията за производство на спортно облекло "Ъндър армър" (Under Armour) Кевин Планк съобщи, че се оттегля от съвета, публикувайки в "Туитър" следното послание: "Оставаме решителни в нашия потенциал и способност да подобряваме американското производство. Въпреки това "Ъндър армър" се занимава с иновации и спорт, а не с политика."
По-рано вчера главният изпълнителен директор на фармацевтичния концерн "Мерк" (Merck&Co) Кенет Фрейзиър също подаде оставка от съвета по предприемачество на Тръмп, заявявайки, че се противопоставя на нетолерантността и екстремизма.
Няколко ръководители на водещи компании вече напуснаха различни консултативни съвети към Белия дом в знак на несъгласие с политиката на Тръмп. Сред тях са главният изпълнителен директор на "Тесла" (Tesla) Илон Мъск, шефът на "Дисни" (Disney) Робърт Айгър и бившият ръководител на "Юбър" (Uber) Травис Каланик. /БТА
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.