27 Ноември, 2024

"Скаптопара" се оказа голям римски вилен комплекс, изграждането на АМ "Струма" продължава

"Скаптопара"  се оказа голям римски вилен комплекс, изграждането на АМ "Струма" продължава

снимка: Би Ти Ви

Археолозите смятат, че останките не са достатъчно ценни, за да бъдат запазени на място

Откритото край Благоевград антично селище не е Скаптопара, а голям римски вилен комплекс. Това стана известно миналата седмица на заседание на Специализирания експертен съвет за недвижими културни ценности към Министерството на културата.

Пред комисията ръководителят на разкопките доц. Здравко Димитров заяви, че с 32 проучени сгради това са най-големите археологически разкопки за тази година. Въпреки това те не са достатъчно ценни, за да бъдат запазени на място. Заключението на екипа е, че става дума за голям римски вилен комплекс, който се е намирал в околностите на Скаптопара, а не за самото селище.

Това беше потвърдено и от специалиста по древни надписи Николай Шаранков от Софийския университет. Съдейки по информацията от т. нар. Скаропаренски надпис, намерен в село Грамада по пътя за Горна Джумая, откритият археологически обект не може да е античното селище, твърди той. В надписа се казва, че по време на неговото съставяне селището Скаптопара е било старо, а разцветът на открития римски вилен комплекс е бил едва към III-IV век сл. Хр.

Той изтъква и съществени различия в географското описание. Според него липсват всякакви данни, които да потвърдят, че археологическият обект е Скаптопара.

Заключението на комисията е, че по-голямата част от откритията не притежават експозиционна стойност. На заседанието беше решено, че трасето на автомагистрала "Струма" ще се запази, а два от археологическите обекти ще бъдат преместени и експонирани встрани от магистралата. Става дума за раннохристиянска църква и за римска гробница, която е ценна с високата си степен на съхраненост и автентичност. Западните части на римска вила и баня, които не попадат в трасето на магистралата, ще бъдат експонирани на място.

Преди месеци археолози подозираха, че са открили предшественика на Благоевград, но се оказа, че са се объркали. Това решава един сериозен проблем, пред който бяха изправени институциите - изграждането на АМ "Тракия".  Предложения, различни от това строителството на магистралата да продължи по план, и преди не бяха одобрени на заседанието на междуведомствената комисия. Но след решението на комисията се очаква строежът на магистралата да продължи в най-скоро време. Единствено разочаровани ще останат поддръжниците на идеята тук да се изгради археологически парк.


Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"