Учени откриха останки от дребен котешки вид, по-малък от домашна котка, в древна пещера в Източен Китай.
Изследователи от Китайската академия на науките твърдят, че видът, наречен Prionailurus kurteni, е изчезнал вид леопардова котка. Тя е била достатъчно малка, за да се побере в дланта на човек.
Видът е бил идентифициран от фрагмент от долна челюст, открит в пещерата Хуалундонг в източната китайска провинция Анхуей, съобщи „Индипендънт“.
Размерът е сравним с този на най-малките съвременни котки като ръждиво петнистата P rubiginosus от Южна Азия и черноопашатата Felis nigripes от Африка, според проучване, публикувано в списание Annales Zoologici Fennici. Максималната дължина на главата и тялото на P rubiginosus и Felis nigripes се оценява съответно на 48 и 52 см.
„Този вид представлява най-малкият познат член на семейство Felidae до момента“, се казва в изследването за наскоро откритата котка.
Откритието свидетелства за голямо разнообразие на котките през късния среден плейстоцен, започнал преди 300 000 години.
Вкаменелости от P kurteni се откриват рядко, тъй като малките им тела бързо се разлагат в гористите местообитания, които са предпочитали. Последният обаче се е запазил по-добре в пещерна среда, твърдят учените.
При предишни разкопки на същото място в пещерата са открити десетки човешки вкаменелости, датиращи отпреди 300 000 години. Това ги прави едни от най-ранните останки на Homo sapiens в Източна Азия. /БГНЕС
Още от Наука
Интелигентните уреди: 7 удобства, които ни предоставят пералните със сушилни
Свързани чрез интернет с вашите мобилни устройства, те ви улесняват да не тичате стресирано към къщи, за да ги извадите от машината прането, което вече е готово
Чатботовете с ИИ все повече наподобяват човешкия мозък, Илон Мъск се коси за обучението им
недостигът на данни е основният проблем, който ограничава създаването на наистина революционни модели на ИИ.
Firefly Aerospace ще изпрати космически апарат до Луната през януари
Първият американски космически апарат, след като над 50 години не бяха кацали апарати на спътника на Земята, се приземи на Луната миналата година, мисията за втория полет е по поръчка на НАСА