7 Януари, 2025

Паметна дата: 177 години от рождението на поета-революционер Христо Ботев

Паметна дата:  177 години от рождението на поета-революционер Христо Ботев

Живял само 28 години, този изключителен родолюбец, революционер демократ, поет, журналист остава завинаги в националната ни памет както с творчеството си, така и с революционното си дело

Един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев, е роден на днешната дата през далечната 1848 в Калофер. Днес всички телевизии бият тъпана за леденото хора, превърнало се в традиция за родния му град, но не казаха и дума за рождението на великия българин, който макар да е живял само 28 години, е останал в националната ни памет както с творчеството си, така и с революционното си дело.

Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев - "Майце си". От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.

В края на април 1871 г. Ботев е задържан в продължение на два месеца във Фокшанския затвор (във връзка с разкриване дейността на Н. Ф. Меледин) и след излизането му на свобода се установява отново в Букурещ. Започва работа в печатницата на Л. Каравелов и става негов съратник в редактирането на в. "Свобода", след неговото спиране през 1873 г. - и на в. "Независимост".

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Тогава започва и активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1873 г. Ботев започва издаването и на своя втори самостоятелен в. "Будилник". На 8 декември 1874 г. той започва да издава като орган на комитета в. "Знаме". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения". 

След удара, нанесен на Вътрешната революционна организация след обесването на В. Левски и колебанията на Л. Каравелов, той застава начело на БРЦК . След избухването на въстанието в Босна и Херцеговина през 1875 г.

БРЦК под ръководството на Христо Ботев започва подготовката на въстание в България. Преждевременното избухване на въстанието и неговият неуспех (Старозагорско въстание 1875 г.) довеждат до сериозни разногласия в БРЦК. След избухването на Априлското въстание през 1876 г. Ботев застава начело на чета и с нея преминава в България, за да окаже помощ на въстаналия народ. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. След неколкодневни тежки боеве, на 20 май 1876 г., когато е последният тежък бой - привечер след сражението Ботев е убит в подножието на връх Камарата във Врачанския балкан.

Творчеството на Христо Ботев оставя белег в сърцата на всички родолюбци и патриоти. Сред най-известните му произведения са “Майце си”, “Към брата си”, “На прощаване”, “Елегия”, “Делба”, “До моето първо либе”, “Хайдути”, “Пристанала”, “Борба”, “Странник”, “Гергьовден”, “Патриот”, “Хаджи Димитър”, “В механата”, “Моята молитва”, “Зададе се облак темен”, “Ней”, “Обесването на Васил Левски”, “Защо не съм…?”, “Послание” и др.

 

 

 

Сподели:
Черен ден: Пред 80 години Тито устройва кървав божик за българите в Македония

Черен ден: Пред 80 години Тито устройва кървав божик за българите в Македония

1200 наши сънародници са били безмилостно избити без съд и присъда, за да бъде ускорен процесът на македонизация на населението

Книжните левчета станаха на 140 години

Книжните левчета станаха на 140 години

През 2005 г. БНБ емитира по случай 120-годишния й юбилей първата българска възпоменателна банкнота. Тя е с номинална стойност 20 лв. и върху нея e поместена реплика на първата българска банкнота с номинална стойност 20 лева, емисия 1885 г.

165 г. от рождението на големия пълководец ген. Георги Вазов - Сопот отдава почит пред геря

165 г. от рождението на големия пълководец ген. Георги Вазов - Сопот отдава почит пред геря

Звездният му час настъпва по време на войните за национално обединение, по време на Балканските войни е назначен за началник на инженерните войски във Втора армия, началник е на Източния сектор на обсадата на Одринската крепост