24 Ноември, 2024

Папата призова за световно единство преди голямата среща на имамите в Бахрейн

Папата призова за световно единство преди голямата среща на имамите в Бахрейн

папа Франциск

Свидетели сме на драматичен и детински сценарий - играем си с огън, ракети и бомби на ръба на деликатна пропаст

Светът се намира на ръба на "деликатна пропаст", брулена от "вятъра на войната", предупреди днес папа Франциск по време на пътуване, насочено към изграждане на диалог между религиите.

85-годишният аржентинец разкритикува "противопоставящите се блокове" на Изтока и Запада, което е прикрита препратка към противопоставянето във връзка с руската инвазия в Украйна. Коментарите му прозвучаха по време на реч пред религиозни лидери в Бахрейнския форум за диалог в малката държава от Персийския залив.

"Продължаваме да се намираме на ръба на деликатна пропаст и не искаме да паднем", каза той пред аудитория, включваща краля на Бахрейн и шейх Ахмед ал-Тайеб, велик имам на престижната джамия Ал-Азхар в Кайро, център на сунитското учение.

В речта си папата заяви, че "няколко могъщи държави са въвлечени в решителна борба за партийни интереси, съживяват остаряла реторика, прекрояват сфери на влияние и противопоставят блокове".

"Изглежда, че сме свидетели на драматичен и детински сценарий: в градината на човечеството, вместо да култивираме заобикалящата ни среда, си играем с огън, ракети и бомби".

Посещението на папата идва в момент, когато войната в Украйна продължава вече девети месец и когато напрежението на Корейския полуостров и в Тайванския проток нараства.

Преди речта държавният секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров през септември, заяви пред журналисти, че има "няколко малки признака" за напредък в преговорите с Москва.

"Всички мирни инициативи са добри. Важното е да ги осъществяваме заедно и да не се използват за други цели", каза той.

Предполагаеми злоупотреби

Папата трябваше да се срещне по-късно с членове на Мюсюлманския съвет на старейшините.

Втората му визита в Персийския залив - родното място на исляма, идва три години след като той и Ал-Тайеб подписаха мюсюлманско-християнски манифест за мир в Обединените арабски емирства.

Лидерът на 1,3 млрд. католици в света Франциск постави междурелигиозния диалог в центъра на своето папство като посети и други страни с мюсюлманско мнозинство, включително Египет, Турция и Ирак.

Ал-Тайеб, който се е срещал с папата при предишни посещения в Близкия изток, също призова днес за диалог между двата основни клона на исляма за разрешаване на сектантските различия.

Основното разделение в исляма е между сунити и шиити, а призивът на Тайеб бе отправен в момент, когато сектантските разделения в Близкия изток изостриха регионалните конфликти, включително в Йемен и Сирия.

"Аз... призовавам моите братя, мюсюлманските учени, по целия свят от всички учения, секти и школи на мисълта да проведат ислямски диалог", каза той.

"Нека заедно прогоним всички приказки за омраза, провокации и отлъчване и да оставим настрана древните и съвременните конфликти във всичките им форми."

Защита на човешките права

Папата започна първото си посещение в Бахрейн в четвъртък, като се обяви против смъртното наказание и призова за спазване на правата на човека и по-добри условия за работниците.

Групи за защита на правата на човека вече бяха призовали понтифа да говори за предполагаемите злоупотреби и да се намеси в помощ на осъдените на смърт затворници в ръководената от сунити монархия, в която живее значителна част от шиитското население.

В речта при откриването на посещението си в кралския дворец в Сахир той заяви, че е жизненоважно "основните права на човека да не се нарушават, а да се насърчават".

"Мисля на първо място за правото на живот, за необходимостта това право да се гарантира винаги, включително за наказаните, чийто живот не трябва да бъде отнеман", каза той.

Бахрейн е екзекутирал шестима души от 2017 г. насам, когато извърши първата си за седем години екзекуция. Някои от осъдените са били осъдени след въстанието от 2011 г., потушено с военната подкрепа на съседна Саудитска Арабия.

Правителствен говорител отхвърли твърденията за нарушаване на правата, като заяви, че Бахрейн "не толерира дискриминацията" и не преследва никого заради религиозните или политическите му убеждения.

Папата също така поиска "безопасни и достойни" условия на труд за всички.

"Голяма част от труда е всъщност нечовешки", каза той. "Това не само крие сериозен риск от социална нестабилност, но и представлява заплаха за човешкото достойнство". /БГНЕС, АФП
Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков