24 Ноември, 2024

Грузинският парламент гласува дали да се отнемат пълномощията на депутатите от "Европейски социалисти"

Грузинският парламент гласува дали да се отнемат пълномощията на депутатите от "Европейски социалисти"

За първи път в историята си парламентът ще работи без повече от една трета от състава си

Парламентът на Грузия ще разгледа въпроса за отнемане правомощията на 51 депутати от опозицията. Процедурата е официално включена в дневния ред на първото пленарно заседание на пролетната сесия, което ще започне в 12:00 ч , съобщава ТАСС.

Съгласието на 50 депутати е достатъчно за вземане на решение. Ако законодателите одобрят резолюцията, тогава за първи път в историята на грузинския парламентаризъм върховният законодателен орган, състоящ се от 150 депутати, ще продължи да работи без повече от една трета от парламентаристите.

В навечерието на гласуването грузинският премиер Георги Гахария призова политиците да прекратят бойкота. "Гражданите на Грузия предоставиха на депутатите мандати и им казаха:" Господа, вашето място е в парламента. Работете там, грижете се за нас и решавайте проблемите, с които се сблъскваме". Някой разбира тази отговорност, а други не", каза премиерът пред репортери.

Причината за лишаването от мандати

Депутатите от опозицията се обърнаха към парламента с молба да се откажат от правомощията си през декември миналата година. Те вярват, че парламентарните избори, проведени през есента на 2020 г., са фалшифицирани и не искат да работят в новия парламент.

Според грузинския закон, ако депутат се оттегли от правомощията си, мястото му в парламента се заема от лицето, което е следващото в партийния списък. За да не се случи това, през декември опозиционните партии се обърнаха към ЦИК с искане да анулират своите партийни списъци. Основното условие на опозицията е назначаването на предсрочни избори, освобождаването от затвора на техния поддръжник Джорджи Руруа, който беше задържан през ноември 2019 г. за незаконно носене на огнестрелно оръжие, когото считат за политически затворник, и цялостна реформа на ЦИК и избирателната система.

Позиция на захранването

Представители на управляващата партия „Грузинска мечта - Демократична Грузия“ категорично не са съгласни с факта, че изборите са фалшифицирани и като един от аргументите цитират заключенията на наблюдатели на международни организации - ОССЕ, ПАСЕ, ПА на НАТО, както и на Държавния департамент на САЩ. Властите казват, че в Грузия няма политически затворници, съответно политиците не могат да инструктират правосъдната система да арестува или освободи човек.

Председателят на управляващата партия, бивш председател на парламента Иракли Кобахидзе многократно е предлагал на опозицията да създаде специална анкетна комисия, която да проучи миналите избори по темата за евентуална фалшификация. Той призова своите опоненти да се включат в работата на комисията и ако е възможно да се установи поне 1% от грешката в полза на „Грузинска мечта“, той изрази готовността си да напусне политиката и да назначи нови избори. Опозицията отхвърли това предложение.

В същото време, позицията на депутатите от управляващата партия по въпроса за лишаването от мандати не е еднозначна. Някои парламентаристи са за лишаването на своите колеги от техните правомощия, а други смятат, че е по-добре да се отложи това, за да се даде шанс на опозицията да преосмисли случващото се и да влезе в парламента.

Текуща ситуация в парламента

Днес в грузинския парламент са представени три политически сили: управляващата партия „Грузинска мечта - Демократична Грузия“ (90 мандата), опозиционните партии „Европейски социалисти“ (4 мандата) и „Граждани“ (2 мандата). Четирима депутати от "Европейските социалисти" влязоха в парламента по квотата на партия "Алианс на патриотите на Грузия", чиито лидери също отказаха да работят в законодателния орган и поискаха от председателя Арчил Талаквадзе да ги лиши от техните правомощия. Парламентът уважи искането им през декември.

Що се отнася до партията "Граждани", миналата седмица те постигнаха споразумение с „Грузинска мечта“ за реформа на ЦИК и избирателното законодателство и в замяна започнаха работа в законодателния орган. Споразумението предвижда провеждането на парламентарните избори през 2024 г. с използване на електронни урни, система за разпознаване на избиратели, използваща пръстови отпечатъци, инсталиране на три камери за видеонаблюдение на всеки участък, както и преброяване на гласовете на живо след изборите. Партията "Граждани" има свои собствени изисквания: законодателните промени трябва да започнат през март и да бъдат приети през май. Ако това не се случи, те отново ще напуснат парламента.

Представители на друга опозиционна партия – „Гирчи“ не работят в парламента, но и не изискват лишаване от парламентарни правомощия. Техният приоритет е провеждането на следващите избори с електорален праг от 0 до 3% вместо сегашните 5%. За това е необходимо изменение на конституцията, което изисква подкрепата на 113 депутати. Ако опозиционните партии решат да влязат в парламента и по този начин броят на депутатите се приближи до конституционния, тогава те ще се включат в работата на законодателния орган, припомня БГНЕС. 
Сподели:

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани

Морски бури спряха част от фериботите в Гърция

Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета

Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер

Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин