21 Декември, 2025

Първан Симеонов: Референдумът за еврото е придвижване напред на Радев към създаване на политически проект

Първан Симеонов: Референдумът за еврото е придвижване напред на Радев към създаване на политически проект

снимка: архив

Президентът играе по правилото "народ срещу елит", което обаче ще има положителен ефект и за другите политически субекти у нас, смята анализаторът

Протестите винаги са политически. Синдикатите са там, където са публичните финанси, а не в частния сектор. Протестите продължават по конкретни теми, а не към властта като цяло. Това означава, че все още има търпимост към управляващите и защото още няма ясна алтернатива. Обикновено се скача срещу властта, когато има заявена алтернатива. Така коментира в студиото на Нова ТВ ситуацията около протестите на транспортните служители в София социологът и анализатор Първан Симеонов. 

По неговите думи Радев се е заявил като политически играч, но не е още на терена. Затова смята, че инициирането на референдум от негова страна е ход  за политическо позициониране, придвижване към създаването на политически проект. Това е успешен ход към този момент – той апелира и към радикалите, и към негласуващите. Радев играе по правилото „народ срещу елит“, което се нарича "тихотомно мислене". Този ход обаче има положителен ефект и за другите политически сили, които пък консолидират своите електорати и поддръжници на еврото.

Какво обаче сочи социологията по въпроса – искат ли хората референдума, който предложи президентът. 55% от анкетираните не искат eврото, 34.4% искат, а останалите – няма да гласуват. Симеонов обаче уточни, че надделява боязън, защото имаме едно застаряващо общество, много податливо на манипулации и страхове. Но е факт, че над 60 % у нас имат положително отношение към ЕС.

Анализаторът смята, че темата „Боташ“ винаги ще му се напомня и Радев ще трябва да свикне с това.  Той слабо е комуникирал и темата за референдума, но това не му е за първи път. Първостепенният въпрос е – дали ще бъде на висотата на очакванията на хората. Остава му само една година, през която може да си позволи и други неща, защото енергията срещу Борисов и Пеевски стои. И вероятно ще получи голяма част от тези протестни настроения. Но ако  се стигне до нов политически проект България може да се окаже разделена в ориентацията си - на Изток и Запад, разделение, което отново ще ни се наложи да заличаваме, коментира Първан Симеонов. 

Сподели:

Коментари (0)

Какво каза министър Георг Георгиев за починалия в САЩ българин?

Какво каза министър Георг Георгиев за починалия в САЩ българин?

"Доколкото ми е известно, той е имал и други задържания в такива центрове за нелегални мигранти, това не е бил първият такъв случай", посочи министърът на външните работи в оставка

Спират с ден по-рано шести блок на АЕЦ "Козлодуй"

Спират с ден по-рано шести блок на АЕЦ "Козлодуй"

От централата заявиха, че няма отделяне на замърсяващи вещества в околната среда. След изпълнение на планираните дейности, шести блок ще бъде включен в енергийната система.

Биков: Президентската институция се превърна в основен играч на политическия терен

Биков: Президентската институция се превърна в основен играч на политическия терен

Депутатът от ГЕРБ-СДС посочи, че най-вероятно и след следващите избори няма да има редовно правителство