„Каквото и да постанови Конституционният съд, едва ли някой ще бъде убеден в правилността на решението – независимо дали „Величие“ ще влезе в парламента или не. Това е резултат от цялостната политическа картина и липсата на доверие. С тази ситуация ударихме дъното“, коментира пред БНР политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция „Мяра“.
Според него, ако партията все пак получи депутатски места, правителството ще запази работата си, но ще бъде поставено в още по-крехка позиция. „В такава ситуация кабинетът ще зависи все повече от външни фактори – например ДПС-Ново начало, а по някои теми и от ПП-ДБ“, добави той.
Еврозоната – единствената опора за правителството
Симеонов прогнозира, че политическата нестабилност ще продължи и единственият значим мотив за запазване на кабинета ще бъде изчакването на конвергентния доклад и евентуалното влизане на България в еврозоната.
„Този процес обаче няма да е лесен – мнозинството от българите не подкрепят приемането на еврото, а съчетано с настоящата турбуленция, това може да подтикне към протести, включително искания за оставка на правителството“, предупреди той.
Изборното законодателство се нуждае от промяна
Политологът подчерта необходимостта от сериозна реформа на изборните процедури. „Изборният кодекс трябва да бъде оптимизиран внимателно, без прибързани, конюнктурни и злорадни промени. Всичко, което виждаме днес, е резултат от хартиеното гласуване и броене, от демографските проблеми, които затрудняват съставянето на компетентни секционни комисии, както и от партийния контрол върху изборните процеси“, обясни Симеонов.
Той предложи преминаване към система с преброителни центрове и минимизиране на хартиения вот. „В своите мечти виждам машинно отчитане и елиминиране на ролята на СИК, защото те ще стават все по-слаби като капацитет“, заяви той.
Два пътя: институционална стабилност или радикализация
Симеонов очерта два възможни сценария за излизане от кризата.
„Или ще затъваме в спиралата на взаимните обвинения и блокаж, или системните партии ще проявят разум и ще постигнат малки, но сигурни реформи в Изборния кодекс, които да премахнат хаоса при броенето“, смята той.
Политологът не се ангажира с конкретна оценка за вината, но отбеляза, че институциите са „стъписани“ от внезапната отговорност. Конституционният съд също изглежда затруднен в намирането на подходящо решение.
Според него най-големият въпрос е дали изборите като цяло трябва да бъдат касирани.
„Вериятно има основания за такова решение, но то би довело до още по-дълбока криза. По-добре е да продължим напред, вместо да се връщаме назад“, заключи Симеонов.
Още от България
Европрокуратурата временно отстрани от длъжност прокурор Теодора Георгиева
Българският европрокурор изпрати писмена позиция, в която обвърза проверката срещу нея с разследване за евентуални злоупотреби с обществена поръчка за газохранилището в Чирен, обвиняем е бившият служебен енергиен министър Владимир Малинов
АЕЦ "Козлодуй": Да използваме оборудване от "Белене" е сложно и времеемко
Вече три години централата има проблем с един от парогенераторите на шести блок и затова се наложи проверка доколко същите съоръжения, предназначени за втората атомна, могат да се използват в "Козлодуй"
ПП-ДБ: Лидерът на "Ново начало" в момента е във фокуса на Европейската прокуратура
Според депутатите на промяната Делян Пеевски противопоставя европейската на българската Прокуратура