19 Март, 2026

Първите бойни дежурства на българските F-16 ще са през идната година

Първите бойни дежурства на българските F-16 ще са през идната година

Адмирал Емил Ефтимов, снимка: архив

"Командването на ВВС работи доста амбициозно, за да може приемайки самолетите да достигнем тези първоначални оперативни способности и да започнем да носим бойно дежурство"

До края на годината българските ВВС ще получат първата партида от 8 самолета F-16 Block 70 от компанията "Локхийд Мартин", но новите ни изтребители ще започнат да носят бойно дежурство не по-рано от следващата година.

Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, цитиран от БНТ.

Вторият български изтребител пристигна вчера в България. Очаква се военновъздушните ни сили да разполагат с една пълна ескадрила F-16 до края на 2027 г., когато у нас бъдат доставени още 8 самолета по втория договор.

"Командването на ВВС работи доста амбициозно, за да може приемайки самолетите да достигнем тези първоначални оперативни способности и да започнем да носим бойно дежурство. Това е процес. Процес на самолетите, подготовка, постигане на първоначални оперативни способности. Няма да стане да се поеме бойно дежурство тази година. Най-рано следващата година в реални срокове. Ще видим как върви всичко, за да може да извършим този плавен преход." - обясни началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Сподели:

Коментари (0)

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

Огнян Минчев: Радев премиер? Само ако спечели 90-100 депутати — а това не е сигурно

"Защо точно Божанков? Политологът има версия: „Той беше човекът, който не допусна избора на кандидата на ИТН за председател на парламента. Човекът, който не допусна съдействие между ПП-ДБ и Възраждане"

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Председателят на "Продължаваме Промяната" твърди, че той лично не е настоявал Явор Божанков да не е част от листите на ПП-ДБ за предстоящите избори

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

Борисов от Брюксел: Пореден звучен шамар за тези, които намесиха Европейската прокуратура в манипулациитте си

По-рано днес Лаура Кьовеши заяви, че Европейската прокуратура не е свързана с ареста на лидера на ГЕРБ преди 4 години