Първите дипломати на ЕС обсъждат затягане на визовите ограничения за руски граждани, като част от нов пакет санкции срещу Москва.
Франция и Германия предупредиха, че евентуална забрана руски туристи да влизат в ЕС ще е контрапродуктивна. Париж и Берлин са за по-строг контрол и проверки при издаването на визи, но са против на руснаците да бъде отказан достъп до общността.
"Не трябва да подценяваме променящата сила на това да видиш лично живота в една демократична система, особено за идните поколения," се казва в съвместно изявление.
Северните страни членки лобират усилено за забрана. Според датския външен министър Йепе Кофод прекратяване на достъпа на руски туристи до Европа ще изпрати силно послание на президента Путин. Нидерландският му колега също заяви, че Амстердам ще подкрепи подобна стъпка.
Нидерландия подкрепя ограничаването на визите за руснаци
"Искаме да разграничим руската държава от нейните граждани, но същевременно виждаме, че повечето руснаци, които пътуват в ЕС имат връзки с режима," подчерта Вопке Хьокстра.
Съседните на Русия страни - Естония, Литва, Латвия, Полша и Финландия, които най-често са използвани от руснаците за влизане в ЕС, заявиха, че може да действат сами, ако не се стигне до общо европейско решение.
Германия предложи днес компромисен вариант по спорния въпрос дали ЕС трябва да блокира пътуванията на руски туристи в блока.
"Смятам, че можем да намерим добро решение в Прага" по време на двудневната среща на външните министри на ЕС заяви германският външен министър Аналена Бербок.
В речта си в сградата на германското правителство Баербок заяви, че ще предложи да се премахнат ускореното издаване на визи и визите за многократно влизане, като същевременно се въздържа от категорична забрана за визането на руски туристи.
Идеята за забрана на достъпа на руски туристи до Европа раздели държавите от ЕС, като някои от тях я подкрепят напълно, а други се опасяват, че това ще затвори вратата за руските дисиденти, които бягат в чужбина.
Европейският съюз вече наложи редица санкции на Москва в отговор на започналата на 24 февруари руска офанзива в прозападна Украйна.
Тези мерки включват прекратяване на визовите облекчения за руски официални делегации и бизнес лидери. Въпреки това на краткосрочните посетители все още се разрешава да пътуват до блока.
Независимо че Украйна и някои от нейните близки съюзници призоваха влизането на руски туристи в ЕС да бъде напълно забранене, се очаква по-скоро символично преустановяване действието на споразумението, което улеснява кандидатстването за визи.
Бербок заяви, че ЕС ще трябва да балансира между различните интереси на своите членове, включително балтийските държави с рускоезични малцинства срещу страни, които отдавна са туристически дестинации за "руски граждани, които са много, много близки до руския режим".
Бербок призова колегите си да подкрепят ограничена мярка, която да гарантира, че "преследваните" хора ще могат бързо да напуснат Русия, като отбеляза, че такива кандидати не трябва да бъдат "наказвани".
Тя заяви, че това не включва само известни дисиденти, но и "студенти, които имат смелостта да получат знания на друго място".
Предложението на Берлин е вид компромис между тези, които твърдят, че „вече не трябва да има никакви визи, и тези, които казват, че просто трябва да продължим да действаме както досега".
По-рано в интервю за австрийската телевизия ORF върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел заяви, че пълната забрана за издаване на шенгенски визи на руснаци няма да получи единодушна подкрепа в ЕС.
"От моя гледна точка пълната забрана за всички руснаци, независимо от причината, не е добра идея. Не мисля, че скъсването на отношенията с руските граждани ще помогне. И не мисля, че тази идея ще получи единодушна подкрепа", каза той.
Въпреки това Борел смята, че е правилно да се въведе по-селективен подход при издаването на визи. Според него е необходимо "да се преразгледа подходът към издаването на визи за някои руснаци", по-специално да не се дават визи на олигарси. "Трябва да бъдем по-избирателни. Но не подкрепям спирането на издаването на визи за всички руснаци", каза Борел. Той изрази увереност, че външните министри на ЕС ще обсъдят въпроса и ще намерят балансирано решение.
Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков европейската общност демонстрира пълна липса на здрав разум. Той заплаши, че ако мярката бъде приета, Москва ще отговори реципрочно.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство