24 Ноември, 2024

Пътни карти за евроинтеграцията на Западните Балкани

Пътни карти за евроинтеграцията на Западните Балкани

Снимка: архив

"В ЕС се е развила по-голяма воля за ускоряване на разширяването"

"На срещата на върха ЕС-Западни Балкани споделихме нашия общ ангажимент да доближим Западните Балкани до ЕС чрез ясно установени пътни карти за прилагане на реформи и укрепване на върховенството на закона", каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел след края на днешната среща в Брюксел на лидерите на Съюза и на страните от региона на Западните Балкани.

„Разширяването е процес, основан на заслуги, но трябва да вземем предвид специфичната ситуация, в която се намира Европа“, подчерта Мишел на съвместната пресконференция с председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Според него през последните месеци в ЕС се е развила по-голяма воля за ускоряване на разширяването, но това не означава, че пречките, които съществуват в този процес, могат да бъдат незабавно премахнати.

От своя страна Фон дер Лайен подчерта, че Еврокомисията иска възможно най-скорошно започване на преговори със Северна Македония и Албания. Според нея Черна гора има нов импулс с ново правителство, което се връща към европейския път, докато Сърбия и Косово тепърва трябва да покажат своя ангажимент за диалог и изпълнение на договореното до момента.

Мишел подчерта, че политическата декларация, приета на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в сряда, 13 декември, потвърждава пълния и недвусмислен ангажимент на Съюза към перспективата за членство на шестте страни от региона и призовава за ускоряване на процеса на присъединяване, основан на надеждни реформи от страните, кандидатите и принципът на индивидуалните заслуги.

„Без да чакаме окончателното решение за разширяването, ние ще доближим страните до ЕС чрез Плана за растеж, представен от Европейската комисия. Този инструмент е много полезен, както посочиха много от лидерите това е значим инструмент, който ще ни позволи да работим заедно, за да доближим страните от региона до ЕС“, посочи Мишел. По думите му по този начин ще може да се привличат инвестиции, икономически растеж и енергийно сътрудничество в условията, когато ЕС и страните от региона са изправени пред "руски шантаж" в сферата на енергетиката.

Русия не може да изнудва Европа със своите енергийни ресурси и няма да й бъде позволено да заобикаля и избягва санкциите, като изисква плащане в рубли за своите доставки на петрол.

Той подчерта, че в условията на руска агресия срещу Украйна е от голямо значение двете страни да работят за защита на общите ценности и засилване на сътрудничеството в борбата срещу дезинформацията и хибридните и кибератаки.

„Проектът на ЕС се основава на укрепване на устойчивостта, изграждане за общо бъдеще, по-голям просперитет и сигурност и мир и стабилност и затова е много важно лидерите да работят за преодоляване на споровете“, добави Мишел.

Според фон дер Лайен разширяването е само една част от усилията на ЕС, а другата част се отнася до подкрепата на икономиките на страните от Западните Балкани, които са на ниво от 35 процента от средното за Съюза, и именно за тяхното укрепване Еврокомисията популяризира Плана за растеж, който се основава на четири стълба. „Първият стълб е отварянето на пазара на ЕС за Западните Балкани в седем сектора. Второ, поискахме от страните от Западните Балкани да отворят своите пазари за своите съседи, за да завършим общия регионален пазар. Това ще увеличи БВП на Западните Балкани с 10 процента.“ - посочи Фон дер Лайен. Според нея третият стълб на плана е провеждането на реформи от страните от региона, които ще доведат до четвъртия стълб - привличането на инвестиции. Планът за растеж има потенциала да доведе до удвояване на икономиките в региона след десетилетие, подчертава Фон дер Лайен. Тя изтъкна, че в региона са направени много малки, но значими стъпки, като намаляването на цените на роуминга от 1 октомври и договорената днес пътна карта за модернизиране на граничните пунктове, което ще даде възможност за повече бизнес, търговия и инвестиции. В областта на инвестициите тя посочи, че е договорено да бъдат инвестирани 700 милиона евро от ЕС в седем проекта в региона, докато в областта на цифровизацията са договорени 15 милиона евро безвъзмездни средства, предназначени за инсталиране на WiFi интернет мрежа за 700 общини в Западните Балкани.

Един от резултатите от срещата на върха ЕС-Западни Балкани е решението да предоставим допълнителни почти два милиона евро, за да засилим устойчивостта на Северна Македония, Албания и Черна гора, каза първият дипломат на ЕС Жозеп Борел на срещата на върха в Брюксел.

„През тази година пътувах много в региона. Проведохме Съвет за асоцииране в Албания и Северна Македония. И ние трябва да продължим да се ангажираме повече с тях, особено за повишаване на устойчивостта на кибератаки и нови форми на война.“ - каза Борел.

Той подчерта, че живеем в трудна, предизвикателна и опасна среда и това засяга ЕС, неговите съседи и Западните Балкани, така че процесът на разширяване трябва да се ускори: „Това е нашата най-важна гаранция за сигурност и най-важният ни начин да станем партньори“, посочи Борел. Според него от външнополитическа гледна точка ЕС трябва да подкрепя тези страни от Западните Балкани, които са в по-голяма степен в съответствие с общата външна политика и политика на сигурност, защото от това зависи тяхната устойчивост на предизвикателствата пред сигурността.

„Нещата се движат бавно, но се движат. И ние трябва да ги подтикнем да продължат по този път, защото това е единственият начин да имат ясна европейска перспектива.“ - каза Борел.

Северна Македония няма друга алтернатива, освен да изпълни своята програма за ЕС, заяви нейният премиер Димитър Ковачевски в словото си на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Брюксел, предаде правителствената прес-служба.

Според него успешното приключване на процеса на скрининг за страната е изразена подкрепа за следващите стъпки по пътя на европейската интеграция на Северна Македония с цел гладко протичане на преговорния процес. В това отношение премиерът посочи, че срещата можеше да бъде победен ден за Северна Македония, в който страната, след успешния скрининг, успешно и бързо да продължи с отварянето на главите и процеса на европейска интеграция.

„Много жалко, че опозицията в страната е основната спирачка за европейското бъдеще на страната. Днес гражданите могат да се уверят, че с такива анти-ЕС и анти-НАТО позиции ще бъдат лишени от възможността бързо да се присъединят към прогресивното европейско семейство.“ - каза той. Премиерът Ковачевски подчерта, че въпреки блокадите от страна на опозицията, това проевропейско правителство няма да се отклони от европейския път, защото единствената ни алтернатива е ЕС. В същото време Ковачевски подчерта, че очаква допълнителна подкрепа от европейските лидери по пътя на Северна Македония към ЕС

Преди началото на срещата Ковачевски увери, че процесът на конституционни промени в Северна Македония е неизбежен. "Заключенията на Европейския съвет са много ясни и със сигурност ще продължим с реформите, а процесът на конституционни промени е неизбежен и в крайна сметка ще доведе до успешно завършване на преговорите и членство в ЕС", каза министър-председателят. "Македония завърши успешно процеса на скрининг, но всички знаете, че имаме още едно задължение, което трябва да изпълним", коментира Ковачевски. Премиерът посочи, че това е задължение, което е много ясно отбелязано в доклада за напредъка на европейския процес. "В предложените заключения се посочва, че веднага след приемането на тези промени ще се проведе втората междуправителствена конференция." - посочи той.

Димитър Ковачевски отбеляза, че в "РСМ има два блока проевропейски и антиевропейски“: „Потвърди се виждането, че има два блока в страната – за евроинтеграция и такъв, който се стреми да провали този процес с всички сили, а преди това работеше против интеграцията в НАТО.“ /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства