16 Юни, 2025

Пекин вади 7 „малки секири“ срещу митата на Тръмп

Пекин вади 7 „малки секири“ срещу митата на Тръмп

снимка: архив

Китай става  водеща страна  в добива и преработката на тези редкоземни елементи, превръщайки ги в тояга срещу своите противници

След производство на изтребители до ядра за ядрени реактори, смартфони, сега редкоземните метали, които се използват в различни производствени направления, придобиват все по-голямо значение. С нарастването на геополитическото и търговското напрежение между Пекин и Вашингтон, Китай става  водеща страна  в добива и преработката на тези редкоземни елементи, превръщайки ги в тояга срещу своите противници.

Bloomberg съобщава, че в отговор на митата на САЩ Пекин е добавил седем редкоземни метала към своя списък за контрол на износа.

„Тези продукти и елементи пряко влияят върху развитието на ключови технологии и поддържащи индустрии на други големи пазари, увеличавайки влиянието на Китай във всякакви преговори“, казва директорът по изследванията на Project Blue Дейвид Мериман.

Кои са тези 7 редкоземни елементи: 

Тербий
Този метал може да се намери в крушките с нажежаема жичка и също така позволява живите цветове на екраните на смартфоните. Прави магнитите, използвани в самолети, подводници и ракети, устойчиви на температурни промени. Това е „един от най-трудните елементи за получаване“, според Министерството на отбраната на САЩ, тъй като съставлява по-малко от 1 процент от общото съдържание на редкоземни елементи в повечето находища.

Китай изнася 85% от своя тербий за Япония, като Южна Корея и Съединените щати получават около 5%.

Итрий
Итрият се използва за лечение на рак на черния дроб и в производството на лазери за стоматологични и медицински операции. Освен това повишава здравината на сплавите, а устойчивостта му на високи температури и удари го прави идеален материал за високотемпературни свръхпроводници.

Итрият се добива в мината Mountain Pass в Калифорния, но концентратите се изнасят за преработка, тъй като в Съединените щати няма съоръжения за преработка. Според Геоложката служба на САЩ 93% от вноса на итриево съединение идва от Китай.

Диспрозий
Устойчив на високи температури, диспрозият се използва предимно в сплави за магнити за двигатели и генератори. Той е особено важен за прехода към чиста енергия, тъй като направените от него магнити се използват във вятърни турбини и електрически превозни средства. Една форма на диспрозий може да се използва и в контролни пръти за ядрени реактори.

Китай доставя повече от половината от диспрозия в Япония, около 10% за Южна Корея и само 0,1% за Съединените щати.

Гадолиний
Гадолиний се използва като контрастното вещество, инжектирано по време на MRI сканиране. Добавянето на малко количество от минерала може да увеличи устойчивостта на високи температури и окисляване, което е полезно за метали, използвани за направата на магнити, електронни компоненти и дискове за съхранение на данни.

Способността му да абсорбира неутрони също го прави съставка за ядрото на ядрените реактори.

Лутеций
Лутецият се използва като химически катализатор в петролните рафинерии. Съединените щати купуват почти целия този метал от Китай.

Самарий
Използва се в супермагнити, които се монтират в турбини и автомобили, а също така намира широко приложение в отбранителната промишленост, тъй като може да запази магнитни свойства при високи температури. Самарият се използва и в оптични лазери и ядрени реактори.

Скандий
Бейзболните бухалки и рамките на велосипеди може да съдържат следи от скандий. Поради ниската си плътност и високата точка на топене, този метал се използва и за производството на някои компоненти за изтребители. Поради своите радиоактивни свойства, той е идеален и за използване като индикатор при рафинирането на нефт.

Скандият и итрият заедно представляват 14 процента от износа на Китай, като Япония е най-големият купувач, според данни на митниците.

Сподели:

Коментари (0)