Междуетническите отношения и евроатлантическата ориентация са двата стълба за Северна Македония и оспорването на Охридския рамков договор, който регулира вътрешните междуетнически отношения в страната, на Преспанския договор, който разреши дългогодишния спор между Скопие и Атина за името на държавата и на договора с България, без да бъде дадено решение за по-нататъшния път на страната, не е разумна политика, смята президентът на Северна Македония и кандидат за втори президентски мандат Стево Пендаровски, цитиран от БТА.
"За всички депутати, министри, членове на ВМРО-ДПМНЕ името Северна Македония е неприемливо. В нито една своя публична изява те не казаха Северна Македония, каквото е конституционното име на страната ни. Но получават заплата в парламента и в местното самоуправление под това име - Северна Македония. Ако не признаваш добавката Северна, значи оспорваш Преспанския договор. Добре, каква тогава е алтернативата?", попита Пендаровски в интервю за ТВ Сител.Пендаровски поясни репликата си, че ако ВМРО-ДПМНЕ успее да накара България да промени конституцията си, за да впише в нея "македонското малцинство в страната", ще стане член на ВМРО-ДПМНЕ.
"Пречи ми, когато някой с години лъже хората. Излиза, че "тези са неспособни, а ние не само, че ще променим преговорната рамка, но и ще включим македонците в българската конституция". "Дай Боже не утре, днес да впишем македонците в българската конституция - наше малцинство, което с десетилетия е малтретирано, минимум 70-80 години, преминали са през страшни мъчения и голготи, но кажете какъв е този вълшебен начин? Как ще ги впишете в конституцията? С правителството? В българското правителство днес ключов фактор е Бойко Борисов, който подписа през 2017 г. договора за приятелство и добросъседство. И сега този човек трябва да каже, че този договор не съществува, дайте да направим нов, който е по-добър за македонците? - Не вярвам в това. И трябваше по такъв пародиен начин да кажа на ВМРО-ДПМНЕ да не ни лъжат, гледайки ни в очите. За да включите македонците в българската конституция трябва тя да бъде променена, защото в нея няма малцинства. Не мисля, че и световните сили могат да променят българската конституция, какво остава за опозиционната партия, която си мисли, че е фактор номер едно в света", каза Пендаровски.
По думите му твърденията на председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, че кандидат-президентът на опозиционната партия Гордана Силяновска ще води с над 100 хиляди гласа, се отнася до първия тур на президентските избори, но "никой никога не е ставал президент на първия тур". Условието един кандидат да спечели на първи тур, припомни Пендаровски, е той да получи 50 процента плюс един глас от всички вписани в избирателния списък, което означава около 900 хиляди граждани, което е "абсолютно невъзможно".
На втория кръг на президентските избори, който ще се произведе заедно с парламентарните избори на 8 май, Пендаровски очаква да спечели с подкрепа от всички етнически общности, защото "никой не може да стане президент, ако не получи широка гражданска подкрепа".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства