Ел Мюрид, Каспаров.ru
Империята, както е известно, е организационна форма на държавно строителство на военното съсловие. В руския вариант имаме по-сложен субект — силово съсловие, където ролята на военните се изпълнява от "силоваци" от най-различни структури, при това сраснати с криминален елемент. Но като цяло руското съсловие също може (с известна приблизителност) да бъде наречено военно и следователно създадената от него Мафия Стейт структурно е имперска организационна форма.
С оглед на военно-съсловния принцип на организация империята винаги е неустойчиво образувание и
винаги завършва с катастрофа,
при това много бързо в историческия ход на времето.
Тук причината е в характера на източника на развитието — то винаги представлява екстензивно разширяване на територията на империята.
Подобно разширяване има две нива на своя предел, отвъд които то става невъзможно.
Първото ниво е военно-силовото. Военното изтощение прави невъзможно продължаването на териториалното разширяване, настъпва криза на модела. Тя бързо преминава в катастрофа, ако империята продължи опитите си за разширяване. Ако пък прекрати тези опити и се опита да стопанисва това, което има, ще навлезе бавно в същата тази катастрофа. А стопанисването е това, което военното съсловие не умее по дефиниция. Като в анекдота за съветския завод, от който работник изнасял части за велосипед, но както и да се опитвал да ги сглоби, все се получавал автомат (или в други версии на анекдота — танк или друга военна техника).
Второто ниво на предела за разширяване е управленското. Все още има военен ресурс, териториалните придобивки все още са възможни, но системата за управление престава да се справя адекватно дори с това, което има.
При всички случаи екстензивното разширяване е крайно (има предел). За всяка система. Сегашната криза на капитализма е поради същата причина: кредитният характер на капиталистическата икономика изисква екстензивно разширяване на пазарите за продажби, а те са крайни – както географиски, така и по отношение на платежоспособното търсене.
Но говорим за империята. Очевидно е, че Русия днес се намира
в състояние на класически крах
на имперската история на своето съществуване. При това са преминати и двата предела, посочени по-нагоре: военното изтощение не позволява разширяване чрез военно придобиване на територии, а крахът на управленския модел не позволява особено успешно да се управляват наличните територии.
От казаното следва, че Русия се намира в
състояние на бърза катастрофа,
тъй като режимът не може да спре своите опити за военно разширяване на територията, при това дори не е важно с каква табела — в случая с Украйна е избрана "борбата с нацизма". Колегите от Германия издигнаха лозунга за "разширяване на жизненото пространство", което впрочем дори беше по-честно, но сегашният руски режим е патологично лъжлив и по принцип не е в състояние да формулира честни лозунги.
При това управлението се намира в пълна неадекватност – свидетелство за това е тоталната загуба на възможностите за управление на каквито и да е проекти, на всякакво ниво.
Тъй като е възникнало двойно противоречие — критична военна слабост и бърза хаотизация на системата за управление, то катастрофата се развива едновременно по двете направления. Сривът може да стане чрез военно поражение или чрез управленски крах. В зависимост от това кое то двете ще настъпи по-бързо, по съответния сценарий ще тръгне постимперската история на Русия.
Доколкото можем да съдим, военното поражение ще изглежда по-малко травматично за страната, народа и околното пространство, тъй като военното поражение означава относително контролируема отвън катастрофа с въвеждане на частично външно управление чрез
процедура по капитулация
Сюжетът на постхитлерова Германия или Япония след 1945 г.
Катастрофата чрез загуба на управление е много по-опасна, тъй като ще доведе до разпад на фронта и връщане по домовете на огромни маси въоръжени хора. Това е сюжетът на завършване на Първата световна война за Русия, който приключи с гражданска война.
Всъщност затова и на Запад съществуват две позиции: условни ястреби, които искат да доведат бойните действия в Украйна не просто до поражение, а до разгром на руската армия, което неизбежно ще доведе до управленска катастрофа в самия Кремъл с последваща загуба на управление в страната и разпад на фронта. Условните гълъби искат по-прецизно водене на бойните действия, поставяйки пред себе си за цел да диктуват на Кремъл условията на капитулацията и да бъде запазена управляемостта на територията на Русия – или чрез организиране на вътрешното управление, или чрез директна комуникация с най-значимите локации на руска територия. При това окупационните сили вече са налице — това, разбира се, са ВСУ, а особено важните точки в такъв случай ще бъдат заети от силите на НАТО или от някакви международни миротворци-наблюдатели.
За националното съзнание и двата варианта са неприемливи, но да бъдем откровени — вече практически няма избор. Крахът на империята предполага загуба на субектност и предаването ѝ в ръцете на някакви външни сили, тъй като в постимперия, преминала през стихийна катастрофа, просто не може да има сили, способни да поемат управлението.
Проектната катастрофа
(както стана с Британската империя или частично с Френската) е друга работа, но тя е много сложна и достатъчно ексклузивна. Същата тази Франция премина през война с Алжир, а и Британската империя, макар да се разпадна проектно, това протече много кърваво — и в Британска Индия, и в Африка. Въпреки това, британците и французите все пак успяха да проведат относително управляем разпад на своите империи, макар и да получиха в наследство зле поддаващ се на контрол поток от преселници от бившите имперски територии, създаващ сериозна заплаха за бившите метрополии.
Не е известно какво ще стане в Русия, тъй като не е ясно какво в крайна сметка ще доведе до нейния крах — военно поражение или управленски колапс. Възможността за контролируем изход от имперското състояние вече е почти изключена, тъй с висока вероятност ще се стигне до загуба на управление. Но "никога не казвай никога" – винаги остава някаква възможност, най-малкото теоретично.
Така или иначе, ние вече почти сме стигнали до състоянието на преход. С оглед на това, че засега катастрофата се развива едновременно по двата сюжета, развитието ѝ не може да бъде забавено задълго – едно от двете звена ще се скъса по-рано от другото. Затова до срива не остава много време, просто нашето съзнание е инертно и отказва да приеме неизбежното, още повече в такава екстремна форма.
Превод: Faktor.bg
Сегашният руски режим е патологично лъжлив и по принцип не е в състояние да формулира честни лозунги
Фактор Фактор
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление