Олга Датчук, Даниел Херинга, nos.nl/nieuwsuur
Украйна съди една от най-големите енергийни компании в страната. Твърди се, че тази компания е собственост на трима руснаци, съюзници на Кремъл, контролиращи я чрез международна мрежа от фирми. Ако се стигне да такава присъда, то тя би била уникална в историята и може да има голямо отражение за подобни съдебни дела.
Ирина Моедра, украинският заместник-министър на правосъдието, смята, че това е „най-важният случай за налагане на украински санкции до сега“. Санкциите на Запада срещу Русия към този момент не са свързани с много усилия за конфискуване на имущество, принадлежащо на руски олигарси. Ако присъдата по този процес стане факт и влезе в сила, това ще ускори съдебните дела срещу други руски олигарси. Важен детайл: процесът срещу компанията на Keizersgracht в Амстердам играе решаваща роля в случая. За какво става дума? Според украинското министерство на правосъдието руските собственици на енергийната компания “VS Energy group” използват приходите от своята украинска бизнес империя, за
да финансират руската инвазия
Най-известният олигарх, свързан с компанията, е Александър Бабаков. Като заместник-председател на руския парламент той твърдо подкрепяше агресивната политика срещу Украйна през последните години. Поради тази финансова и политическа връзка с Путин, той и неговите сътрудници, според Украйна, формират „престъпна организация“, която е виновна за финансиране на тероризма и нарушаване на териториалната цялост на страната. VS Energy отговаря на Nieuwsuur, че предполагаемите връзки с руските олигарси са „фалшиви обвинения“. Компанията се надява на "справедлив процес" и посочва, че е осъдила руската агресия срещу Украйна от началото на войната. Украинското министерство на правосъдието обяснява, че не може да коментира съдържанието на това оправдание по време на процеса. Холандското министерство на правосъдието посочва, че никога не отговаря по същество на искания за съдебна правна помощ или отделни случаи. Moedra иска да конфискува активите на VS Energy, за да си възвърне контрола върху собствените си енергийни доставки и да използва приходите за реконструкция. Nieuwsuur проучи, въз основа на годишни доклади, съдебни документи и интервюта със замесените, каква роля играе амстердамският клон на компанията в този случай. Така се разбра, че присъда в Украйна може да има преки последици както за Холандия, така и за европейската санкционна политика. Nieuwsuur работи заедно с украински колеги от Радио Свободна Европа/Радио Свобода и EuroMaidan Press.
След руското нахлуване правителството на президента Зеленски води ожесточена съдебна битка срещу руски олигарси с дълбоки корени в украинската икономика. Освен в енергийния сектор, те също имат активи в минното дело, производството на стомана, пристанищата, банковото дело, търговските центрове и сектора на недвижимите имоти. В момента битката е трудна. От 905 компании, които украинското правителство иска да конфискува, само две са успешно прехвърлени към съответния фонд за възстановяване. Според Тетяна Шевчук от Украинския антикорупционен център това отчасти се дължи на факта, че руски олигарси като Бабаков прикриват участието си чрез посредници и международни компании.
Международна империя
През 2002 г. руският политик Александър Бабаков прехвърля скромните си тогава украински владения на Холандия. Малко преди това той купува така нареченото ОблЕнерго, провинциална енергийна компания, която доставя електричество на милиони домакинства. Инвестицията му е съвместно с Евгений Гинер, активен играч в руската оръжейна индустрия и председател на футболния клуб на руската армия. След това групата “VS Energy” прераства в една от най-големите електроенергийни компании в страната, а по-късно руснаците добавиха към своето портфолио хотели, търговски центрове и металургични компании. Вятърът се обръща, когато Бабаков гласува в подкрепа на анексирането на Крим от Русия през 2014 г. Това му печели място в европейските санкционни списъци. Украинските медии тогава широко съобщават, че ключова енергийна инфраструктура е в ръцете на лоялни съюзници на Путин. Малко след това структурата на собствеността на групата компании беше преразгледана. Трима латвийци и двама германци влизат като нови собственици на “VS Energy” и от този момент нататък Бабаков отрича да има нещо общо с енергийните компании. Според украинския прокурор обаче латвийският и германският собственик са подставени лица на официално „пенсионираните“ руснаци.
Международна правна помощ
Украинските активи на VS Energy попадат под ръководството на клон на Keizersgracht в Амстердам. Атрактивните данъчни споразумения и благоприятните данъчни споразумения с Украйна правят Холандия привлекателно място, казва Шевчук. Така сградата на Keizersgracht оформя паяжината в мрежата от дъщерни дружества, която се простира от Швейцария до Британските Вирджински острови. Украински съд замрази активите на “VS Energy” в очакване на процеса. Междувременно прокурорът по делото е изпратил молба за правна помощ до холандския си колега. „Печалбите от Украйна минават през Холандия“, обяснява експертът по санкции Хелийн над де Линден. „Бихте предпочели да ги замразите възможно най-бързо, преди внезапно да бъдат изхвърлени в навечерието на присъдата.“ Въпреки това, според последните документи на Търговската камара, холандският бизнес на руснаците е все още активен. В края на декември, след като Украйна е информирала холандските власти, компанията емитира акции за 64,8 милиона евро.
Ефект на доминото
Точно както в Украйна, ловът на частна руска собственост и в Европа е труден. Експертите очакват украинският иск срещу “VS Energy” да промени това положение. Ако руски олигарх в Украйна бъде осъден за участие във войната, Холандия ще разполага с всички законови средства, за да предостави на Украйна холандските активи например на VS Energy”. „Това може да предизвика ефекта на свлачището, който е характерен в подобни случаи“, казва Оувър де Линден. Освен това присъдата може да гарантира, че “VS Energy” също попада в списъка с европейските санкции. "Сега само Бабаков е санкциониран и в Украйна, и в Холандия, но неговите бизнес партньори не са. Ако това се случи, с тях е по-лесно да се справите." Шевчук вижда как олигарсите все още разчитат санкциите да отпаднат в даден момент или успешно да ги оспорват в европейските съдилища. „Надяваме се на положителна развръзка по казуса, която да попари руските надежди. Този случай може да бъде такъв.“
Превод: Таня Стоянова
![Украйна тръгна на лов за руски компании, стигна чак до амстердамския Кейзерсграхт](/static/downloads/uploads/Images_3/A/al_babakov.jpg)
Олигархът Александър Бабаков
Собственици на енергийната компания “VS Energy group” използват приходите от своята украинска бизнес империя, за да финансират руската инвазия
Фактор Фактор
Още от Петък 13
Мечтата на ДС - да види митрополитите на БПЦ с каскети!
От 1957 г. Политбюро на ЦК на БКП взема решение да се осигури пълно агентурно наблюдение на духовенството, започва мощна антирелигиозна и атеистична пропаганда.
Мълчанието на Даниил е като бесовете на убиеца – факти и документи
Невинната кръв на отец Стефан Камберов иска покаяние – 23 години днешният патриарх мълчи за зловещата нощ на 22 юли
Санкциониран генерал от КГБ, облечен в расо, е влезнал в България с шенгенска виза, издадена от Италия
Мелнишкият епископ Герасим е поискал с нарочно писмо Балашов да стъпи на българска територия, защото лично е поканен от патриарх Даниил