24 Ноември, 2024

​Арх. Диков дал зелена светлина за експерименти с творба на Кишо Корукава

​Арх. Диков дал зелена светлина за експерименти с творба на Кишо Корукава

Бившият главен архитект на София Петър Диков е издал виза за реконструкция и строителство в скандалния хотел „Маринела“ в столицата, известен от близкото минало като „Кемпински-Зогрофски“ или „Японския“. Това потвърдиха пред Fautor.bg от Камарата на архитектите в България (КАБ) и от районната администрация на община „Лозенец“, на чиято територия се намира хотелът.

Скандалното е, че Диков издава визата на 19 май 2015 година и така дава зелена светлина. Тя е за проектиране на двуетажно надстрояване, предназначено за казино, на съществуваща едноетажна сграда в УПИ I-за хотел и подземни гаражи, кв.245 по плана на гр.София, м.”Лозенец” – I-ва част. Само три дни по-рано, на 16 май Диков, с писма до Тодор Чобанов- зам. кмет на Столична община, Саюза на архитектите в България (САБ) и КАБ ги уведомява, че предприема проучвателни действия за деклариране като недвижима културна ценност на комплекс „Кемпински хотел Маринела” – София.

Какво се случило през тези три дни от май миналата година, че Петър Диков променя на 180 градуса позициите си, можем само да гадаем. Факт е обаче, че след издадената потайно от него виза стартират процедурите по проектиране, издаване на разрешително за строеж и последвалите по-късно строително-мантажни работи, които

увреждат произведението на Корукава

Скандалното в случая е, че се посяга на авторска сграда на прочутия проф. д-р Кишо Курокава. Гилдията на българските архитекти с основание е чувствителна към съдбата на „Японския“? Курокава е архитект-метаболист, един от майсторите на Международната академия на архитектурата. Тя е първата лястовичка на западната цивилизация в родната архитектура и градоустройство по времето на комунизма. Хотелът е материална ценност, към която следва да се подхожда с нужния морален и професионален респект, настояват от гилдията на архитектите.

Българинът, нагърбил се самонадеяно със задачата да „подобри“ проекта на Курокава, е арх. Здравко Димитров от  Пловдив. Днес той бяга от журналисти и отказва да дава обяснения

как се е включил в играта

Проблемът е, че в случая се касае за нарушаване на авторското право на световно известния Кишо Курокава, понастоящем наследено поради кончината му през 2007 г. Просто става дума за грубо побългаряване, по най-арогантен начин. От КАБ са категорични, че още през май 2015 г стартира кореспонденция между фирмата „ВГ”, собственик на хотела и Kisho Kurokawa Architect&Associates и Микио Курокава – син на архитект Кишо Курокава.

На 23 юни 2015 г. председателят на САБ – арх. Георги Бакалов, информира с писмо с изх. ном.- 67, арх. Петър Диков – гл. арх. на СО, че Kisho Kurokawa Architect&Associates(ККАА), са обезпокоени за намеренията на собствениците на хотел „Маринела” за допълнително застрояване, и че имат желание за участие в проекта, тъй като сградата е една от емблемите на фирмата им. От Маринела и Ветко Арабаджиеви обаче няма отговор.

Така се стига и до 30 май миналата година, когато главният архитект на район „Лозенец“, с емблематичното име Тодор Живков, издава разрешение за строеж. От КАБ са категорични, че „не може цялостен архитектурен комплекс с обществено обслужване, с капацитет над 1200 души, от Втора категория, да се разделя и част от него да бъде определян като Четвърта категория. Не е допустимо районен архитект да издава разрешение за строеж на обект от общоградско и национално значение“. Арх. Тодор Живков си е превишил правата, но вероятно е знаел цената на това нарушение. Малко след това той напуска поста в „Лозенец“, за да прикрие следите си. Така няма персонално виновен, който да носи отговорност за нарушението. Днес обаче същият архитект Живков се оказва претендент за поста на главен архитект във Варна и само можем да гадаем какви 

нови бакии ще забърка и в морската столица

От няколко седмици строителството в „Японския“ е спряно от ДНСК, след сигнал до тях от Камарата на архитектите, както писа вече Faktor.bg в свое разследване(виж ТУК). От община „Лозенец“ пък в писмо до Faktor.bg заявяват: „16.05.2016 г. Началникът РО “НСК“ София към РДНСК ЮЗР издава Заповед за спиране на строителството. Район „Лозенец“ не е страна по заповедта, поради което тя е получен в районната администрация само за сведение.

В 14-дневния законоустановен срок е постъпило искане от Маринела Лъчезарова Арабаджиева – изпълнителен директор на „ВГ“ АД за оттегляне на Заявлението, внесено в средата на м. февруари 2016 г., за одобряване на технически проект и преработка по чл. 154, ал. 5 от ЗУТ към влязло в сила Разрешение за строеж и за отмяна на заповедта към него.

Със Заповед на Главния архитект на район „Лозенец“ тя е отменена в законовия срок.“

Въпреки решенията и позициите на институциите, от Камарата на архитектите са категорични, че строителните работи в комплекса продължават и не са спирани. Столични архитекти непрекъснато им изпращали актуални снимки от последните дни, от които се вижда, че строителството продължава.

Притеснен от случващото се с „Японския“ е и арх. Атанас Динев. От 1980 г. до 1990 г. той работи за д-р Кишо Курокава и познава целия процес на проектирането и изграждането на „Витоша – Ню Отани“. В свое писмо до различни институции в България арх. Динев посочва: „От година и половина се извършва груба намеса и брутална промяна на интериора и екстериора на комплекса. Великолепни пространства, прекрасни фрагменти, детайли и материали бяха унищожени. Достойни примери за обучение на архитекти и строители, вече ги няма. 

Не бе пощадена и японската градина

Части от южната фасада на ниското тяло бяха разрушени и добавени чужди обеми. От тази пролет започна надстрояването на едноетажната източна част ( бизнес центъра) със сухата японска градина, която бе унищожена с монтиран в нея строителен кран“

Арх. Динев е категоричен, че от последните му контакти през май с наследниците на Кишо Корукава, те са потвърдили своето авторско право и отново са изразили готовност при нужда от реконструкция и реновиране на сградата, те да водят процесите, защото представляват оригиналния автор.

Днес от 11 часа в БТА Съюзът на архитектите в България и Камарата на архитектите в България ще дадат пресконференция, с основна тема: „Посегателствата върху хотел "Витоша Ню Отани".

Снимки в галерия:

1. Проф. Кишо Корукава

2. "Японския" е превърнат в строителна площадка

Сподели:

100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда

Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци

Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция

Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации

Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...

Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление