Косара Белниколова
Комисията за защита на потребителите е завела колективен иск в Софийски градски съд срещу българското представителство на банка „Пиреос“ заради неравноправни клаузи за сключени договори за кредити, отпуснати в швейцарски франкове. Делото е под № 1304, от 2016, потвърдиха пред Faktor.bg от Сдружение за защита на кредитополучателите, но според тях сега тече абсурдната процедура, Темида да установи дали Комисията има комепетенцията да води това дело. В разпореждането на съдията ще се преценява дали КЗП зад която стои държавата, има финансовата възможност да води дело срещу една банка. Оттук възниква въпросът в случай, че съдът разпореди, че държавата няма финансова възможност да води дело срещу една банка, какво остава като възможност за пострадалия потребител? В случай на разпореждане, че държавата няма финансова възможност да води такъв иск, то това би било отказ от правосъдие.
Скандалът с проблемните кредити в швейцарски франкове засяга над 5000 граждани и четири финансови институции. Още през 2005-та е имало предупреждение от БНБ към търговските банки да не раздават кредити на потребителите в тази валута, поради високия риск, който крие и поради неинформираността на потенциалните кредитополучатели за евентуални изненади в курсовете, коментират финансисти.
„Пиреос, Пощенска банка, Хеброс и Булбанк не само, че не са ни информирали за рисковете, за което са били длъжни, но и нарушавайки редица български закони и наредби на БНБ, даже
даваха заблуждаваща информация
Тя гласи, че за кредитополучателите това е най-подходящият кредитен продукт, чрез който при всички случаи ще платят по-малко, отколкото, ако получат кредит, който не е деноминиран в швейцарски франк. Рекламата гласи, че лихвата е ниска, защото до 30%, пазарния индекс LIBOR за франка е с по-ниски стойности от другите като продуктът не носи никакък риск. При сключването на договора, лихвата се оказва доста висока, в някои случи дори по-висока от тази на евровите кредити. Ние сме получили тази информация посредством брошура, която представлява опорни точки за кредитните инспектори как да ни убеждават”, обяснява пред Faktor.bg подвеждането Доротея Ангелова от Сдружение за защита правата на кредитополучателите.
„Когато усвояваме парите, ние получаваме евро или лева. Заблуда е, че лихвата е ниска. Тя варира между 6% и 8%. Например за 50 000 евро кредит, след 7 години изплащане, остатъчната главница вече е 75 хил. евро. - т.е това е кредит с растяща главница. Никой от нас реално не е усвоявал франкове, получавали сме сумите в евро, но банките са оформили заемите във франкове. Първоначалната вноска при такъв кредит, ако е била 700 лв., вече е 1500 лв. Причините за това са многократно увеличение на лихвата, както и увеличеният курс на франка. Това е кредит с увеличаваща се главница, въпреки плащанията. Тези кредити съответно не могат да бъдат изплатени и в крайна сметка, банките чрез свързани фирми, изземват заложените имоти на длъжниците си на безценица, а гражданите продължават да дължат повече пари, отколкото някога са получавали от банките.“ коментира още Ангелова.
Резултатите от крупната измама вече са факт
- изземване на жилища на безценица, прехвърляне на суми във фирми-фантоми, подлъгване на клиенти чрез подправяне на подписи, алармират от Сдужението.
Адвокат Силвия Минчева една от адвокатите, които подпомага дейноста на сдружението. Тя коментира като липса на финансов надзор отказа на БНБ да предприеме адекватни мерки срещу тези финансови институции, нарушили права на клиенти. Сред тях е и Юробанк.
„Юробанк непрекъснато цедира вземанията си като на първо място прехвърля абсолютно редовни кредити, които са обслужвани на свързано с нея дружество - Bulgarian Retail Services, което нито е кредитна, нито финансова институция и няма право да извършва банкова дейност. В случаите, когато банката трябва да се снабди с изпълнителен лист по олекотена процедура без потребителят да има възможност да се защити и да докаже, че договорът му съдържа неравноправни клаузи и банката е вдигнала неправомерно дължимите месечни вноски по кредита, тогава вземанията се цедират отново към банката. Ние считаме, че е налице пълна липса на отговорно решение за кредитиране от кредитните институции, както и липса на банкое надзор от страна на БНБ.
Дори някоя институция да си свърши работата и да постанови акт срещу някоя банка – например Комисията за защита на потребитеите, няма орган, който да наложи спазването на този акт и отстраняването на нарушенията. По този начин потребителите в България се чувстват безпомощни да се защитят срещу своеволията на банките. Това хищническо кредитиране заслужава силен контрол, защото иначе ефектът върху всички клиенти на банките ще бъде необратим.“ категорична е адвокат Минчева. Въпреки мудната работа на институциите, засегнатите потребители се надяват да бъдат заведени искове и срещу другите банки, злоупотребили с доверието им, а правата им да бъдат защитени.
Гневни клиенти, завлечени с швейцарски франкове се включиха и в няколко протеста през миналата година.
Faktor.bg потърси на два пъти позицията на банка „Пиреос“, но от институцията предпочетоха да подминат с мълчание скандалната тема.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление