24 Ноември, 2024

Петър Ганев: Бюджетът не е рестриктивен, трудно ще изпълним инфлационния критерий за еврозоната

Петър Ганев: Бюджетът не е рестриктивен, трудно ще изпълним инфлационния критерий за еврозоната

Петър Ганев

Не очаква ново увеличение на минималната работна заплата

„Бюджетът не е рестриктивен. Разходите са доста повече от това, което е било през миналата година - и за издръжка, и за капиталови разходи, независимо от ревизията на рекордите, които бяха заложени от служебния кабинет.“ Това заяви пред БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.

„Пенсиите също се вдигат. Важно е в средносрочната рамка как ще се намери баланс между една амбициозна инвестиционна програма, покачването на различни социални плащания и поддържането на стабилни финанси.“ - коментира той.

Икономистите се интересуват не просто какво ще бъде прието през следващите няколко седмици, а каква е средносрочната рамка и политиките, които ще се провеждат, отбеляза той.

Петър Ганев не очаква ново увеличение на минималната работна заплата:

„Тя вече беше вдигната. Законът казва, че на първи септември ще бъде определена нова, която ще влезе в сила от първи януари. Тя се определя по механизъм, който е ясно разписан. Друг въпрос е, ако има протести и социален натиск, дали това може да стане политическа тема, но ми се струва, че по-скоро – не.“

Петър Ганев отхвърли възможността  да стигнем до гръцки сценарий в стремежа за постигане на трипроцентен дефицит заради влизането в еврозоната и възможното му вдигане след това. 
„Ние имаме дълга история на стабилна финансова политика и на много нисък дефицит. Обикновено сме добрият пример в Европа. И в средносрочен план може да изпълним критерия сравнително лесно, освен ако не тръгнем да гласуваме нови и нови разходи. Има и европейски фискални правила. Те са по-затегнати в момента.“  - отбеляза експертът.

По-големият проблем е инфлационния критерий, посочи той.

„Ние все още имаме по-висока инфлация от тази в Европа. Дали ще изпълним този критерий до януари 2025 е трудно да се каже. По-скоро би било изненада, ако успеем.“ - прогнозира Ганев.

Икономистът смята за екстравагантна идеята на финансовото министерство за паралелното въвеждане на еврото от януари следващата година: 
„Нямаме нужда от дълъг период с паралелна валута, при положение, че се очаква всеки момент да влезем в еврозоната. Просто трябва да си свършим работата и да извървим пътя към приемането. До голяма степен еврото вече е влязло в България. Няма нужда да насилваме процеса и да объркаме хората.“

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона