24 Ноември, 2024

Петър Стоянов: Обезпокоен съм за България, отново има колебание и се говори за избор между НАТО и Русия

Петър Стоянов: Обезпокоен съм за България, отново има колебание и се говори за избор между НАТО и Русия

Петър Стоянов

Страната ни не е проблем за РСМ и Албания, трябва първо да изпълнят всички критерии

„Във форма съм, няма нищо особено около 70-годишнината ми“. Това заяви Петър Стоянов пред БНТ по повод инициативния комитет от 55 интелектуалци и творци, чиято цел е да припомнят събитията отпреди 25 години. Те опитали да пазят всичко в тайна, но Стоянов се пошегува, че е успял да ги „разконспирира“. 

„Винаги съм бил честен с българите. Обещах им, че ще ни приемат в НАТО, ако бъда избран, и това се случи. НАТО и ЕС за нас беше неразделна двойка и тогава не трябваше да изпускаме момента. Обадих се на Стефан Софиянски и му казах да пише молба за членство в алианса. Той ми каза, никога не са правили подобно нещо. Тогава се събрахме в моя кабинет и написахме молбата за НАТО заедно. Преди 25 г. имаше вяра в политиката, но и времето беше по-различно. Стефан Цанев е прав, че вярвах в това, което говоря и правя и не политиканствах. Много непопулярни неща направих тогава. Днешните политици се наричат лидери. Да си лидер означава да вземеш категорични решения и да бъдеш следван. Това, което се случва в Украйна, е обезпокояващо. Но повече съм обезпокоен за България, защото отново има колебание и се говори за избор между НАТО и Русия. Ние винаги се туткаме, преди да вземем решение, а след това се тюхкаме. Трябва да престанем с туткането и тюхкането. Повече от хората усетиха предимството да сме в НАТО и ЕС. Има нещо парадоксално. В първите години след Освобождението политиците ни са имали за идеал за Европа. Тогава руската интелигенция е против управлението на Русия“, каза още Стоянов. 

„Няма смисъл да възприемаме Русия като враг, а да не поставяме под съмнение нашата принадлежност към НАТО и ЕС. Всеки български гражданин иска да се наложи общ европейски закон за върховенството на законите. След като сме направили избор, сме длъжни да го отстояваме“, коментира президентът от 1997 г. до 2001 г. 

„Сетихме се да дискутираме темата със Северна Македония много късно – преди 2 години. Да не говорим, че България не е била особено привлекателен пример през годините, за съжаление. И Македония, и Албания имат да извървят много дълъг път към Европа. Меркел констатира, че всички, които искат да са в ЕС, трябва да изпълнят критериите, но не всички са го направили. България далеч не е пречката на Северна Македония по пътя ѝ към Европа. Предизвикателствата днес са нови. Андрей Ляпчев, преди да стане министър-председател, се провиква „на този хал сме, защото ни управляват политици с кокоши мозъци“. Дано да не заслужим подобна оценка от нашите потомци някой ден“, допълни Стоянов.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.