25 Ноември, 2024

Гешев и Петков ще говорят един след друг за съдебната реформа в Брюксел

Гешев и Петков ще говорят един след друг за съдебната реформа в Брюксел

Иван Гешев

Иван Гешев и Кирил Петков ще бъдат изслушани на закрито заседание на мониторинговата група за демокрация към Комисията на ЕП по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE). Заседанието е насрочено за 10 ч българско време в четвъртък, като първи думата ще вземат българският главен прокурор Иван Гешев и заместничката му Даниела Машева. Единственият български представител в групата е евродепутатката от социалистите и демократите Елена Йончева, съобщава "24 часа".

Общо 28 писмени въпроса отправиха членовете на ЕП към българските представители. Мониторинговата група подчертава, че по време на посещението им в София през септември 2021 г. прокуратурата не им предоставила актуална информация. Сега евродепутатите настояват за подробности относно разследванията за “Барселонагейт” и за златните кюлчета, за които се твърди, че включват бившия премиер Борисов. “Кои са основните причини, които пречат на прокуратурата да приключи работата по тези две дела?”, питат от комисията LIBE.

Друг директен въпрос към Гешев засяга строителството на магистрала “Хемус”. Цитират публикации в медиите, в които “се представяха нежеланието на прокуратурата да продължи разследването и отказът да се предостави защита на един от ключовите свидетели в схемата”. “Какви мотиви накараха властите да заключат, че няма нужда от предоставяне на защита на свидетели?”, е въпросът към Гешев.

Евродепутатите се интересуват и от конкретни действия, които ще предприеме главният прокурор, за да осигури правилно разследване на насилието срещу журналисти.
След 11 часа е предвидено изслушване и на премиера Кирил Петков. С него в заседанието ще участват министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на културата Атанас Атанасов.

Първото питане към Кирил Петков е относно думите му, че “нашата роля е да сложим хора в прокуратурата, в КПКОНПИ”. Евродепутатите искат писмено уверение, че съдебната реформа в България продължава и няма да се свежда само до лични смени в постовете. “Каква е вашата позиция спрямо продължаващите призиви за оставка на главния прокурор и дали подобни призиви не представляват пряко нарушение на принципа на разделение на властите и опит за упражняване на политическо влияние върху независимостта на съдебната власт?”, питат българския премиер от мониторинговата група. Очаква се коментар на Кирил Петков и относно канадското му гражданство.

От правосъдната министърка ЕП очаква разяснение за изказването ѝ, че прокуратурата ще бъде подложена на натиск чрез бюджета. “Какви стъпки смята да предприеме министерството, за да не упражнява политически натиск върху независимата съдебна система?”, пита комисията LIBE.

И Кирил Петков, и Надежда Йорданова се очаква да дадат коментар относно санкциите, наложени от САЩ на български граждани по закона “Магнитски”, и какви действия предвижда правителството.

“Вашето правителство ще се ангажира ли да ратифицира Истанбулската конвенция?”, питат още от ЕП.

Към министъра на културата има само един въпрос - относно плурализма на медиите.

След заседанието на мониторинговата група българският премиер ще се срещне с новата шефка на Европарламента Роберта Мецола само 10 дни след избирането ѝ.

Сподели:

Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?

Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия

Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква

Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене

Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим

Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност