2 Март, 2026

Петков: Ще гласуваме против референдума на "Възраждане", той е незаконен

Петков: Ще гласуваме против референдума на "Възраждане", той е незаконен

Кирил Петков

Лидерската среща между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) се отлага за утре. Въпрос на график. Това съобщи съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков пред журналисти.

Миналата седмица лидерите на двете управляващи формации се разбраха всяка седмица да имат срещи във вторник, за да уточнят законодателните приоритети и други важни въпроси.

Петков изрази надежда в срещата утре да участват премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел, които, по думите му, са много важна част от „силата на това правителство“ и тяхната координация е основополагащата връзка, за да продължи работата и занапред.

На лидерската среща по думите на Петков ще бъдат обсъдени всички въпроси, които трябва да се случат в парламента, както и управленската програма.

Това трябва да го правим регулярно, за да сме в координация, има много дейности, които тепърва трябва да станат, допълни Петков. Имаме въпроси за решаване, свързани с комисиите, с регулаторите, даде пример той.

На въпрос дали се върви към подписването на общ документ между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ Петков отговори, че никога не са говорили за коалиционно споразумение.

„В момента важното е да имаме регулярните срещи и да си координираме следващите стъпки по важните за държавата въпроси. В този момент сме се разбрали, че ще имаме редовни срещи”, разясни Кирил Петков.

Във връзка с референдума по инициатива на "Възраждане" за запазване на българския лев като единствена официална валута в страната до 2043 г., който трябва да влезе за обсъждане утре в пленарната зала, Петков коментира, че според него първо трябва да мине през комисия. Затова и Петков очаква в сряда най-вероятно въпросът да бъде обсъден в правната комисия.

За ПП-ДБ провеждането на този референдум не е законно, защото темата е свързана с договор между България и ЕС. Не мисля, че ще го атакуваме пред Конституционния съд, а просто ще гласуваме против. Не мислим, че референдум с този въпрос е законен, допълни той, цитиран от БТА.

Кирил Петков обясни, че все още не е ясно коя ще бъде номинацията на ПП-ДБ за управител на БНБ.

„Знам, че Даниел Лорер го спрягат непрекъснато, той беше много добър кандидат за български еврокомисар, но не беше предпочетен, затова ще бъде с мен рамо до рамо в Народното събрание”, коментира Петков.

Сподели:

Коментари (0)

Радев се регистрира за вота с коалиция "Прогресивна България" - не дойде лично

Радев се регистрира за вота с коалиция "Прогресивна България" - не дойде лично

Документите бяха представени в ЦИК от Гълъб Донев и Димитър Стоянов

България се оказа далече от "отличниците" по измами с европейски фондове

България се оказа далече от "отличниците" по измами с европейски фондове

Европейската прокуратура е извършила най-много активни разследвания у нас на фона на останалите членки в съюза

ДПС се регистрира за изборите: Готвим се за активна кампания

ДПС се регистрира за изборите: Готвим се за активна кампания

По думите на Искра Михайлова формацията ще се яви самостоятелно на парламентарния вот, като амбицията им е привлекат сериозна подкрепа