17 Февруари, 2025

Пхенян се провали при втория си опит да изстреля шпионски спътник

Пхенян се провали при втория си опит да изстреля шпионски спътник

Ким Чен Ун

За изстрелването първо сигнализира японското правителство

Северна Корея направи неуспешен опит да изведе в орбита нов шпионски спътник, само няколко месеца, след като първият такъв неин сателит се разби в океана, предаде АФП.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун превърна разработването на шпионски средства и изтрелването им в небето в основен приоритет на режима, като страната твърди, че това е необходим противовес на нарастващата военна активност на САЩ в региона.

Националната администрация за аерокосмическо развитие на Северна Корея "извърши второто изстрелване на разузнавателния спътник Malligyong-1 на борда на ракетата носител от нов тип Chollima-1 на площадката за изстрелване на спътници Sohae в окръг Чолсан на провинция Северен Пхенян на разсъмване на 24 август", съобщиха държавните медии.

"Полетът на ракетата беше нормален в първи и втори етап, но изстрелването се провали поради грешка в системата в аварийната система по време на третия етап", се добавя в доклада на официалната Корейска централна информационна агенция.

В изявлението се посочва, че "причината за съответния инцидент не е голям проблем" и Пхенян ще проведе трето изстрелване през октомври, след като проучи проблема и предприеме мерки за отстраняването му.

Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви, че е засякъл изстрелването на "това, което Северна Корея твърди, че е космическа ракета-носител", като заяви, че обектът е "пресякъл международното въздушно пространство" над Жълто море.

"Нашите военни поддържат пълна готовност и са тясно координирани със Съединените щати, като същевременно повишават нашата позиция по отношение на сигурността", добави службата.

За изстрелването първо сигнализира японското правителство, което заяви, че Пхенян е използвал забранена технология за балистични ракети и че араратът е преминал през въздушното пространство на страната близо до Окинава.

"Последното изстрелване от страна на Северна Корея е изключително проблематично от гледна точка на осигуряването на безопасността на засегнатите жители, както и на самолетите и корабите", заяви главният говорител на японското правителство Хироказу Мацуно.

На 22 август Пхенян съобщи на японската брегова охрана, че изстрелването ще се състои между 24 и 31 август, което накара Токио да мобилизира кораби и своята система за противоракетна отбрана PAC-3, в случай че нещо се приземи на територията му.

Изстрелването се случи дни след срещата на лидерите на Вашингтон, Сеул и Токио в Кемп Дейвид в САЩ и последва началото на големите съвместни военни учения на САЩ и Южна Корея.

Известни като "Щит на свободата Улчи", ежегодните учения, които винаги предизвикват ярост у Пхенян и вече станаха мишена на севернокорейски хакери, ще продължат до 31 август.

Втори опит

"Макар и все още неуспешен, полетът напредна повече от предишния опит", заяви пред АФП Джоузеф Демпси, изследовател в Международния институт за стратегически изследвания.

"Работата в космоса е трудна, като неуспехът и извлечените поуки често са част от разработването на успешни еволюиращи проекти", каза той и добави, че е "неясно какво точно (Северна Корея) е имала предвид под аварийна система, вероятно става дума за отделяне на част от апарата на третия етап".

През май Пхенян изстреля нещо, което определи като първия си военен разузнавателен сателит, но ракетата, която го носеше, "Чолима-1" - кръстена на митичен кон, присъстващ често в официалната пропаганда - падна в морето минути след излитането.

Катастрофата предизвика сложна 36-дневна южнокорейска операция, в която участваха флотилия от спасителни кораби, миночистачи и водолази.

Спасените части от ракетата и спътника бяха анализирани от експерти в Южна Корея и Съединените щати, които по-късно заявиха, че спътникът не е бил полезен за военни цели като разузнавателно средство.

Според държавните медии през юни управляващата партия на Северна Корея "горчиво" е критикувала длъжностните лица, отговорни за катастрофата.

Отношенията между двете Кореи са в най-ниската си точка от години, а дипломацията е в застой след неуспешните опити през последните години да се обсъди денуклеаризацията на Пхенян.

Ким обяви Северна Корея за "необратима" ядрена сила и призова за увеличаване на производството на оръжия, включително тактически ядрени глави. /БГНЕС

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца