"Направил съм повече за НАТО от всеки друг човек от създаването му насам и сега НАТО трябва да направи нещо за Съединените щати. Светът не е сигурен, освен ако нямаме Пълен и Тотален Контрол над Гренландия", пише президентът на САЩ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е заявил в писмо до норвежкия премиер, че вече не чувства „задължение да мисли единствено за мира“, след като е бил пренебрегнат за Нобеловата награда за мир
В писмото се казва също, че военният алианс НАТО трябва да улесни анексирането на Гренландия от страна на Съединените щати.
Писмото е изпратено до Юнас Гар Стьоре и цитирано от обществената телевизия Пи Би Ес, след като е било препратено до няколко европейски посланици във Вашингтон. То отново повтаря оплакванията на Тръмп за пропуска му при Нобеловата награда миналата година и дългогодишното му желание САЩ да поемат контрол над автономната датска територия в Атлантика.
„Скъпи Юнас: Като се има предвид, че Вашата страна реши да не ми присъди Нобеловата награда за мир за това, че спрях 8 войни ПЛЮС, вече не чувствам задължение да мисля единствено за мира, макар че той винаги ще бъде водещ, но сега мога да мисля и за това кое е добро и правилно за Съединените американски щати“, е написал Тръмп, визирайки оспорваното си твърдение, че е уредил осем конфликта по света.
„Дания не може да защити тази земя от Русия или Китай и изобщо защо те имат „право на собственост““, пише още в писмото.
„Няма писмени документи, има само това, че преди стотици години там е акостирала лодка, но и ние сме имали лодки, които са акостирали там. Направил съм повече за НАТО от всеки друг човек от създаването му насам и сега НАТО трябва да направи нещо за Съединените щати. Светът не е сигурен, освен ако нямаме Пълен и Тотален Контрол над Гренландия. Благодаря! Президент Доналд Джей Тръмп“, заключва Тръмп.
През уикенда Тръмп обяви 10-процентни мита върху осем европейски държави заради противопоставянето им на идеята САЩ да поемат контрол над Гренландия. Засегнатите страни – Дания, Норвегия, Швеция, Франция, Германия, Обединеното кралство, Нидерландия и Финландия – заявиха в необичайно общо изявление, че заплахите на Тръмп „подкопават трансатлантическите отношения и крият риск от опасна низходяща спирала“.
Още от Свят
Тръмп: САЩ могат да получат достъп до почти всички украински редкоземни ресурси
Американският президент добави, че потенциалната стойност на споразумението може да надхвърли 300 милиарда долара
Руски съд издаде задочно заповед за арест на Жанна, дъщерята на Борис Немцов
"Вече съм известна", написа тя и добави, че току-що е пристигнала в германския град Бон, където през 2015 г. основа Фондацията за свобода
Агресорът атакува Киев с балистични ракети
Броят на жертвите при руския удар по Киев, нанесен в ранните часове на днешния ден, нарасна на девет, съобщи Украинската държавна служба по извънредните ситуации